Türk ve Yabancı Hosting Firmaları (Acayip Karşılaştırma İçerir)

Sektörde yaklaşık 10 yılımı geçirdiğime göre üzerine 1-2 kelam edebilirim herhalde ama öyle teknik falan kasmayacağım, zaten çok teknik bilmiyorum. İşleyiş, zorluklar, çözüm üretme, yediğim kazıklarla birlikte Mevlana’nın da dediği gibi “Hamdım, Piştim Yandım”

Kendinize ait bir blog, eşe dosta bir web sayfası veya baya baya bu işi yapıyorsanız yani web hizmetleri veriyorsunuz diyelim, ilk iş olarak hosting ile kapıyı açmanız gerekiyor. Ya yerli ya da yabancı hosting firmalarından birini tercih yapmanız gerekiyor. (Sanki başka tercih varmış gibi)

Bu 10 yıl içinde sayısız yerli ve yabancı firmayla çalışmak zorunda kaldım. İlk önce neden yerli firmayı tercih ettiğimi sıralayayım. Yalnız burada özellikle yerli bir firma ismi vermeyeceğiz, zaten gerek yok hepsi aynı.

1. Hızlı olmam gerekiyor, bir sorun olunca kendi dilimde anlatayım ki, cevabı da aynı hızlılıkla anlayayım.

2. Sunucuları Türkiye içinde olduğu için açılış hızları bir tık da olsa yurtdışına göre iyidir.

3. Mutlaka tanıdık biri çıkabiliyor, kallavi bir sorun olursa çay-kahve ile hallettiriyoruz.

4. Paramız içeride kalsın hem de fatura v.s. gider kesmek rahat olsun.

Yerlidir, tanıdıktır gibi yüzeysel konulara takılıp işin özünü kaçırmışım. Benim bir kere sağlam, devamlı çalışan, çok az sorun çıkaran bir sunucuya ihtiyacım var. Sonra müşteriler ensemde boza pişiriyor. Aslında benim olmazsa olmazlarım şunlarmış:

1. Bir kere hosting firmasının harika bir ticket sistemi olması gerekiyor, harikadan kastım, bir soruya en fazla 2 saat içinde çözüm üretip, beni bilgilendirsinler. Telefon desteği olmasa da olur, zaten telefon edince ticket açın diyorlar.

2. Kendi yönetim panellerindeki kullanışlığa ve esnekliğe bakıyorum. Seçtiğim hosting paketi yetersiz kalırsa kalem kalem arttırabilmeliyim. Yoksa illa fazla para kazanayım diye beni başka paket almaya zorlamasın

3. %99.9 uptime süresi verip, sene içerisinde insanı, bunun yarısı çalışıyor herhalde düşüncesine itmesin. Web sayfam çalışsın arkadaş, yurtdışı çıkışları biraz yavaş algısı değişti, artık web sayfasının içine kocaman kocaman görseller koymuyorsun, nasıl yaparım da anasayfa kb değerini düşürmenin peşindeyim.

4. Bir sorun olduğunda gerçekten dürüst olsunlar, benden mi kaynaklandı, onlardan mı kaynaklandı bileyim ki, ben de müşteriye karşı dürüst olmuş olayım, silsilenin zayıf halkası kırılmasın.

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda yaklaşık yarım günlük bir araştırma neticesinde host1plus.com’u tercih ettim.

3 aydır çalışıyorum ve bir tek sorun yaşamadım, sorduğum en aptalca sorulara bile 5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi yanıtladılar. Sorunum halledildi, yine rahat bırakmadılar, e-posta üstüne e-posta gönderiyorlar, adamlar yardımcı olmak için kendilerini parçalıyor. (yazarın gözleri yaşardı)

Sunucu hızlı, ticket hızlı, panelleri UI/UX kadar başarılı, üstelik faturayı gider gösterebiliyorum. Daha ne isteyeyim ki?

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak