Booking.com’un Engellenmesi ve Sonrasındaki Gelişmeler (Vergi Veriyor mu?)

29 Mart 2017 tarihinde, dünyada en çok kullanılan otel rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’de engellendiğine dair haberler çıktı. Haber içeriğinde bu yasağın Türsab (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tarafından mahkeme yoluyla aldığı yazıyordu. Bunun üzerine Türsab, kendi sitesi üzerinden “TÜRSAB’dan Önemli Açıklama /TÜRSAB Tarafından Açılan Davada Booking.Com’un Haksız Rekabet Oluşturan Faaliyetlerini Durdurma Kararı Verildi” başlığı ile haberi resmileştirmiş oldu.

Booking.com engellendi derken, şu an site açılıyor, sadece Türkiye’den giriş yapanlar Türkiye içindeki otellerden rezervasyon yapamıyor. Çünkü Booking, “Not: Bulunduğunuz ülkeden Türkiye’deki tesisler için rezervasyon yapmak şu an ne yazık ki mümkün değildir.” şeklinde bir uyarı koyarak, tüm otel bilgisini kaldırmış durumda. Bunu da kendisi mahkemeye saygı göstererek yaptı, yoksa BTK, herhangi bir IP veya domain enegllemesi yapmış değil.

Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulma gerekçesi “Rekabete Uygun Davranmıyor” şeklinde alınmış. Nedir bu rekabete uygun davranmamak? Türsab’a göre Booking.com sitesinde “En iyi fiyat bizde” şeklinde reklam yapması, bir diğer ifade edilmeyen neden ise, Booking’in google reklamları. Çünkü Türkiye içinde hangi otel ismini yazarsanız yazın ilk 3 sırada mutlaka Booking bağlantısı çıkıyor. Tabi gerekçeler bununla da bitmiyor, yerli turizm firmaların temsilcileri, Booking’in vergi vermediğini, Türkiye’de ofisinin olmadığını, hatta ve hatta rezervasyonların arkasında terör olduğunu bile iddia ettiler.

Hollanda merkezli Booking, Türkiye’de yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteriyor. Yani dün gelen ve aktif olan bir portal değil. Kendi açıklamasına göre dünya çapında çeşitli yerel grup şirketler ve ofisler tarafından destekleniyor ama bunlar kesinlikle resmi bir ofis değil. Türkiye’de Bookingdotcom Satış Destek Hizmetleri Limited Şirketi altında, otellerle rezervasyon, sözleşme düzenleyen ve destek veren bir ekibi var. Bu ekibin maaşı ve sosyal sağlık giderleri Booking’in kendisi tarafından karşılanıyor.

Vergi konusunda ise durum şu şekilde: Bir otel oda fiyatını 100 Euro olarak listeledi diyelim. Booking ile anlaştığı komisyon oranı da %20 olsun. Satış olduğu takdirde Booking sizden hizmet tutarı olarak 20 Euro talep ediyor ve bunu faturayla size gönderiyor. Bu faturayı Türkiye’deki otellerin nasıl işleyeceği konusunu şurada çok güzel anlatılmış.

Şimdi esas konu Booking’in bu talep ettiği ücretin kdv sini Türkiye’ye ödeyip ödemediği, yani zurnanın zırt dediği yer.
1. Booking.com özellikle Türkiye dahil hiç bir ülkede resmi ofisim yok diyor. Böylelikle bir turizm acentesi olmadığı için Türsab’tan izin almasına gerek kalmıyor.
2. Booking.com bir aracı portalı, yani işletmelerle kullanıcıları buluşturuyor. Herhangi bir tesisi, bir tur otobüsü ve tatil paketleri bulunmuyor.
3. Otel sahipleri, komisyon tutarını Türkiye’de değil Hollanda’da bulunan bankaya gönderiyorlar.
4. Şuradaki blog yazısında, Hollanda Krallığı ile Türkiye arasındaki centilmenlik anlaşması ile vergiden muaf olduğunu belirtmiş. İlgili anlaşmalar 1 ve 2

Sadece Türkiye’de değil, 2011 yılında Almanya, Booking’e karşı bir mahkeme kararı çıkarmış. Buradaki gerekçe ise, otellerin almış olduğu puan durumuna göre “Sevilme” listelenmesi.

Booking.com’un Türkiye içinde 13 binden fazla tesiste üyeliği var, dolayısıyla “Otelcilerimiz etkilenmez” demek gerçek dışı kalıyor. Üstelik Booking’in müşterileri koruyan, otel yorumlarını doğru almaya çalışan, rezervasyon/iptal/iade gibi işlemleri sıkı yapan bir yapısı olduğu için hem otel sahipleri hem kullanıcılar çok memnun.

Hali hazıra THY’nin Booking ile yaptığı bir anlaşma var. Buna göre, Türk Hava Yolları’na özel olarak hazırlanan booking.com arama sayfasında (hotels.turkishairlines.com) yapılan rezervasyonlarda, her 1 Euro karşılığında 2 mil kazanma fırsatı sunuyor. Detaylar bu adreste.

Dün, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), mahkemeye başvurarak, ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasını istedi. Gerekçesini aynen yazıyorum, “Booking.com’un Türkiye otellerinin satışının durdurulması kararının, halihazırda çok zor bir dönem geçiren konaklama sektörünü daha da zor bir durumda bıraktığını kaydetti.” yani neymiş, otelciler etkileniyormuş.

Zaten hangi otele girerseniz girin, resepsiyonda veya duvarda kocaman olarak Booking.com’dan almış oldukları puanları gösteriyorlar. Bu puanlama otelciler için çok önemli, hatta sene sene artış gösteren otelciler için, puanlar bir sergiye dönüşüyor 🙂

Son olarak Booking, karara itiraz edeceklerini söyledi Gelişmeler olursa buraya yazacağım.

Güncelleme 1: Booking, mahkeme kararına itiraz edeceğini ve Türkiye’deki yasalara uygun hareket ettiğini açıklamış

Güncelleme 2: Türsab’ta Başaran Ulusoy imzalı “Booking.com üzerine…” bir yazı kaleme alındı. Yazının tamamına buradan erişebilirsiniz.

Yazının ilk paragrafında booking ile bir pazarlık yapıldığını yazmış, içeriği gerçekten skandal cinsten.

GÜNCELLEME (23 Ekim 2017): 23 Ekim 2017’de 5. duruşması olduğuna dair haberler çıktı, hatta Türkiye’yle çalışmaya devam edeceğiz” diye açıklama yapmasına rağmen mahkeme sonucu ile ilgili bir haber çıkmadı.

GÜNCELLEME (08 Kasım 2017): Vatan’ın haberine göre, İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen son duruşmada taraflar dinlenmiş ve bir sonraki duruşma 2018 Mart ayına ertelenmiş.

GÜNCELLEME (14 Aralık 2017): Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre, mahkeme, TÜRSAB’ın bir hafta içinde 500 bin TL’lik teminat mektubu getirmesini istedi. Teminat mektubu getirilmemezse, Booking,com için verilen tedbir kararı kalkabilir.

GÜNCELLEME (08 Temmuz 2018): Yeni Türsab başkanı Firuz Bağlıkaya, CNN Türk ekranlarında “Gerekli yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra” Booking.com’un açılacağını ifade etmiş. Ayrıca yazının içinde Kurumsal Üyelik gibi bir şeyden bahsetmişler ama detaylı bilgi yok. Booking’in politikasına ne aykırı geliyorsa her şey teklif ediliyor ama Booking tarafından, bunlarla ilgili en ufak açıklama gelmiyor.

GÜNCELLEME (11 Temmuz 2018): Türsab başkanının açıklamalarından 3 gün sonra, konuyla ilgili yeni bir mahkeme kararı çıktı. Buna göre “Teminat karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu aşamada mümkün olmayacağı belirtilerek, bilirkişi raporunun beklenmesi gerektiği, varsa zararın rapor ile belirleneceği vurgulandı”. Doğru anladıysam, Booking.com, engelin kaldırılması için teminat yatırmak istiyor ama mahkeme bilirkişi raporunu bekleyelim diyor. Eee geçen sene (14 Aralık 2017) 500 bin TL’lik teminat mektubu ile halledileceğine dair haberler çıkmıştı. O gün bu parayı yatırmayan Booking.com, şimdi yatırmak istiyor ama Mahkeme kabul etmiyor mu? Bu işte bu tuhaflık var.

GÜNCELLEME (30 EKİM 2018): Türsab’dan yapılan açıklamada, Booking.com’un Türkiye’de yerleşik otellerin pazarlanmasına aracılık faaliyetlerinin durdurulması kararına yapılan itirazı mahkeme reddetti.

GÜNCELLEME (31 EKİM 2018): Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Booking ve UBER’le ilgili, “Hassasiyetimiz vergi ve haksız rekabeti kaldırmak, başka hiçbir şey yok. Gelsin o da vergisini ödesin, eşit şartlarda rekabet etsin” dedi.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

4 Yorum

Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.


 • Merhaba,
  1 ve 3 nolu maddeler ile ilgili düzeltme yapmak isterim;
  1. Booking.com özellikle Türkiye dahil hiç bir ülkede resmi ofisim yok diyor. Böylelikle bir turizm acentesi olmadığı için Türsab’tan izin almasına gerek kalmıyor.
  Türkiye’de İstanbul İzmir ve Antalya olarak 3 tane resmi ofisi vardır. Bookingdotcom Satis Destek Hizmetleri Limited Şirketi olarak geçmektedir. https://www.booking.com/content/offices.tr.html adresinde Ortadoğu kısmında görebilirsiniz. Bu ofislerde müşteriye yönelik satış yapılmadığı için tabela bulunmaz. Evet Türsab ile ilgisi yoktur. Satış Destek ve Danışmanlık hizmeti vermektedir.
  3. Otel sahipleri, komisyon tutarını Türkiye’de değil Hollanda’da bulunan bankaya gönderiyorlar.
  Faturalar Hollanda’dan kesilir. Ama ödeme Türkiye’deki banka hesabına yapılır. Önceden Deutsche Bank idi. Şimdi Citibank olmuş. TR900009200000000020****** nolu hesaba yatırılır. Yani para Türkiye’deki hesaba yatırılır.

  Altintren 3 sene ago Cevap


  • Katkınız için teşekkürler.

   1. madde için booking.com’un kendi açıklaması var. https://www.booking.com/content/terms.tr.html 12. madde.

   3. Belki farklı Iban numaraları veriyor olabilirler. Daha yeni bir otel anlaşması yaptık, Hollanda merkezli bir Iban numarası verdiler.

   sosyaldijital 3 sene ago Cevap


 • Galatolia.
  Merhaba. Bir düzenleme de ben yapmak isterim. Misafirlerin rezervasyon tutarı olan paranın tahsilatını oteller kendileri yaparlar. Ay sonunda biriken toplam komisyon tutarını booking bir fatura ile size bildirir ve izleyen 15 gün içinde banka üzerinden ödeme gerçekleştirilir. Booking’in sistemi şu an varolan tüm acenta vb diğer dijital portaller dahil otelleri de misafiri de en çok destekleyen sistemdir

  Galatolia Suites 3 sene ago Cevap


 • […] Booking yazımda belirttiğim aynı senaryolar Uber’in de başına sarılacak anlaşılan. Şimdiden belirtiyorum ne Booking’in ne de Uber’in muhasebeciliğini yapmıyorum, benim gözlemlerim beyanlar ve işleyişler üzerinedir. […]

  Booking’ten Sonra Uber’de mi Vergi Vermiyormuş? – Sosyal Dijital 2 sene ago Cevap


Yazıya yorum bırak