Gmail Altypalı Kurumsal E-posta Kurulumu (G Suite)

Eski adıyla Google Apps for Work olan, G Suite’nin kurulumunu anlatacağım. İlk önce Gmail altyapılı kurumsal e-posta ne demek onu biraz anlatayım. Özel bir domaine sahip olup, bu domaini gmail platformu üzerinden e-posta almak/göndermek demek. Gmail altyapısının bir çok avantajı var.

a. Eskiden 25 MB olan ekli dosya limitini kaldırdı. Tam olarak şöyle yaptı, dosyanız 25 MB’tan fazla ise bunu Google Drive’a yüklüyorsunuz, karşıdaki kişinin bunu indirmesi için Gmail hesabının olmasına gerek yok.

b. Android ve Ios uygulamaları ile mobil olarak kontrol edebiliyorsunuz.

c. Minimum 30 GB’tan başlayarak depolama alanınız oluyor.

ç. Telefonla hemen ulaşabileceğiz bir Türkçe destek ekibi bulunuyor.

d. 14 gün ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz.

Hadi başlayalım, G Suite‘e giriş yapalım. Başlamadan önce kendimize ait bir domain ve yönetimine eriştiğiniz bir hosting alanı olması gerekiyor.

İşletme adını ve çalışan sayısını giriş yapın, burada çalışan sayısını istediğiniz kadar belirtebilirsiniz. Gmail’in bunu size ileride ek hesap açmanız konusunda kullanacağı için istiyor, pek de önemli değil yani.

Burada vereceğiz e-posta adresi, sürekli kullandığınız ve yeni açacağınız hesap için yönetici (kurtarıcı) niteliğinde olacak.

Bir alan adı olup olmadığınız sorusuna var ise Evet, yok ise Hayır’ı işaretleyin. Hayır olursa Google size yeni bir domain satacaktır.

Biz Evet üzerinden devam edelim.

Burada kendi isminizi de yazabilirsiniz, şirket ismini de. E-posta gönderirken başlık kısmında görüneceği için şirket ismini yazmanızda fayda var.

Açacağınız e-posta adını yazmanız gerekiyor, burada yanlış yazmanızın hiç bir önem yok, daha sonra tekrar değiştirebiliyorsunuz.

E-posta ile birlikte telefon kurtarıcı ve güvenlik bilgilerini de girin.

Buraya kadar tamamladıktan sonra, hesabı domain ile bağlamak kaldı. Şimdi “Başlangıç” butonuna basabilirsini.

Başka bir hesap daha ekleyip eklemek istemediğiniz soruyor, daha önce açtığınız e-posta hesabını seçip ilerleyin.

Şimdi en önemli kısım burası. Yazmış olduğunuz domaini Gmail’e doğrulatma/bağlama yapılacak.

Bunun için 3 tane yöntem var.

1. Hosting alanındaki index dosyasına, Gmail’in verdiği kodlarını yazmak
2. Yine hosting alanında ana dizine Gmail’in verdiği .html dosyasını yüklemek
3. Hosting yönetim panelinde Cname kaydı eklemek

Bunlardan herhangi biriyle mutlaka bağlamış oluyorsunuz. Ben genelde 1. ve 3. seçenek ile hallediyorum.

Şimdi e-postalarınızı Gmail gelen kutusuna yönlendirmek için Google MX kodlarını yazmak gerekiyor. Bunu da yine Cpanel üzerinden MX menüsünden yapabilirsiniz. Burada atlamamanız gereken tek konu, mevcut MX kodunu silmeniz. Hosting oluştururken bir adet MX kodu oluşuyor, bunu silin ve Google MX kodlarını yazın.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra G Suite ekranına dönüp, Alanı Doğrula ve E-posta Kurulumu Yap butonuna tıklayabilirsiniz.

Özel domain adresinizde Gmail’in sadece altyapısını kullanmakta kalmayıp, bazı özelleştirmeleri de yapabiliyorsunuz. g Suite yönetim paneli üzerinden sol üstteki Gmail logosu yerine kendi logonuzu ekleyebiliyorsunuz.

Gmail hesabınıza erişmek için Özel url kullanabilirsiniz. Yönetim > Şirket Profili > Özel Url kısmından, subdomain olarak istediğiniz ismi verebilirsiniz.

Gelelim son olarak fiyat kısmına. 2 Paket olarak seçenek hazırlamışlar. G Suite İşletme Sürümü yeni bir paket ve 1 TB gibi depolama alanına sahip. Başlangıçta G Suite Basic paketi ile başlayabilir, yetmezse işletme sürümüne geçebiliyorsunuz. İşletme sürümüne geçmeden de depolama alanı alabiliyorsunuz. Fiyatlar Euro ve Dolar olarak belirlenmiş.

Benim yazacaklarım bu kadar, umarım yardımcı olmuşumdur. Aklınıza takılan bir soru olursa lütfen yorum olarak belirtin.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak