Türkiye’de WordPress Tema Geliştirmek – Söyleşi – 1. Bölüm

Uzun süredir bir WordPress kullanıcısı olarak, ki bu sitenin de altyapısı da WordPress, bu konuda fazla tekniğe kaçmadan, çok yakından tanıdığım arkadaşımla yarı söyleşi yarı sohbet tarzında konuştuk. Uzun bir yazı konusu olduğu için toplamda 3 bölümde yayınlayacağım. İlk bölüm WordPress nedir, nasıl tema yapılır gibi konuları içeriyor.

– Kendini biraz tanıtır mısın, neler yapıyorsun?

Adım Bulut, 24 yaşındayım, Gazi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. 13 yaşından itibaren web merakım vardı açıkcası. Sürekli web siteleri yapıp, reklamlardan ve bloglardan para kazanmaya çalışıyordum. Tabii daha yeniyim, web bilgim yok o yüzden içerik geliştirerek bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Lise eğitimim sırasında bilgisayar bölümü okumak, web konusunda daha çabuk gelişmemi sağladı. O zamanlar çok fazla hayal kurup, siteler yapmaya çalışıyordum. 18 yaşında, liseden mezun olunca hemen bir yerler de çalışmak istemiştim, ilk profesyonel iş deneyimim de erkenden başlamış oldu. Ardından gelişen süreçte (1-4 yıllık) farklı deneyimlerim oldu ama en önemli kilometre taşım ise WordPress ile tanışmam oldu. WordPress konusunda öğrendiklerimden sonra artık bir yerlerde çalışmak zor geliyordu, çünkü başkasının işinde çalışmak beni memnun etmiyordu ve son dönemlerin web bloglarındaki klişelerden biri olan şeyi yaptım; istifa ettim. Böylece sadece WordPress üzerine çalışmaya ve proje geliştirmeye başladım.

– WordPress’in önemi nedir, dünyada ne kadarlık bir kullanım oranı var?

WordPress, Dünya genelinde en popüler olan ve en çok kullanılan kullanılan içerik yönetim sistemidir. Bunun başlıca nedeni dinamik, geliştirilebilir olması, eklenti ve temaların muhteşem denecek kadar fazla olması.
Geliştirilebilir olması ne demek? Çok fazla kodlama bilginiz olmadan WordPress ile ihtiyacınıza uygun bir site hazırlayabilir, yönetim paneline ekstra alanlar oluşturabilirsiniz. Dünya genelinde yüz binlerce hazır temayı ve eklenti kullanıp sitenizi istediğiniz yapıya getirebilirsiniz. The New York Times, Wall Street Journal’s Speakeasy, People Magazine, National Geographic, Forbes ve Microsoft gibi dünya markaları WordPress kullanıcıları arasında.

Dünya genelindeki web sitelerinin %35 gibi bir oranı WordPress yapısını kullanıyor. Her altı aylık dönemlerde yaklaşık 1 milyon yeni WordPress sitesi oluşturuluyor. Bu kadar kullanımının en büyük nedenlerinden biri de 62 farklı dil desteğinin olmasıdır. Her geçen yüzlerce hatta binlerce yeni WordPress siteleri oluşturuluyor. Kısacası artık WordPress ayrı bir evren gibi!

– WordPress tema geliştirmek nedir, bu işe nasıl başladın?

Tema geliştirmek önemli bir konu ve zor değil! Bir çok kişi bunu çok zormuş gibi lanse etse de aslında bir süre kendini geliştiren herhangi biri WordPress için rahatlıkla tema geliştirebilir. İnternet üzerinden kazanç sağlamak için kendi temalarınızı geliştirebilirsiniz. Bu süreçte öncelikle Sketch ve Adobe Photoshop gibi araçlar ile çizilen tasarımın HTML ve CSS ardından WordPress kodlamasının yapılması gerekiyor. Bunun için belli bir yazılım bilgisine ihtiyaç var elbette. Ardından bu temayı isterlerse satabilirler yada kendi web sitelerinde kullanabilirler. Ayrıca kişiler kodlama bilgisi olmadan internette satın aldıkları veya ücretsiz indirdikleri temaları düzenleyebilirler. Bir çok temada gelişmiş yönetim panelleri mevcut. Bu panel sayesinde sitelerini rahatlıkla düzenleyebilirler.

Ben önceleri WordPress siteleri kurup içerik girmeye, buradan para kazanmaya çalışıyordum ama daha çok forum sistemleri kullanıyordum. Deneme yanılma yöntemiyle siteler düzenliyordum çünkü yazılım bilgim yoktu. Ardından ilk çalıştığım ajansta WordPress kullanılıyordu, beni aslında özel yazılımlar yazmak için almışlardı ama zamanla WordPress’e dönmek zorunda kaldım. İyi ki de öyle olmuş. Burada genellikle mevcut temaları, düzenleyerek müşterilerin isteklerine göre revize ediyor ve çeşitli eklentilerle geliştiriyorduk. Ben bu süreçte WordPress ile tanışmış oldum ve zamanla da bu konuda kendimi geliştirdim.

– Peki WordPress tema yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Herkesin kendi standartlarını oluşturmasını tavsiye ediyorum, tabii bunu yaparken WordPress standartlarını göz ardı etmemek lazım. PHP tarafında her şeyin fonksiyonlar ile yapılmasını öneririm. Örneğin aynı yapı başka bir sayfada varsa tek fonksiyon ile yazılması çok yararlı olacaktır. Böylece hem gereksiz CSS, HTML ve PHP kodları ortadan kalkmış olur. Temayı güncellerken veya bir sorunla karşılaştığınızda zahmet çekmezsiniz ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Genel olarak şu maddeleri belirtmek isterim ki, bence çok önemli;

1. Az kod, çok işlev. Temalarınızda örneğin bazı alanların kapatılabilmesine, açılabilmesine olanak verin. 2 sütunlu bir tasarımınız varsa müşteri bunu 3 sütun yapabilmeli. Resimleri ve açıklamaları kapatıp, açabilmesine olanak sağlayın. Bu destek hizmeti olarak geri dönüşleri azaltır, temanın satışını arttırır. Nasıl mı? Olumlu yorumlar, geri bildirimler ve tavsiyeler.

2. Tasarım ve yazılım kısmında tasarımcı ve yazılım ekibi birlikte fikir alışverişi yapmalı. Tasarımı yaparken responsive, az kod ve php yapısının düşünülmesi gerekiyor.

3. Gelecek projeleri düşünün. Örneğin bir logo carousel (slider) yaptınız, bunu bir sonraki temada kullanabileceğiniz şekilde tasarlayın ve kodlayın. Sütun seçtirin, link özelliği ekleyin, oklar ve çeşitli özellikler ekleyin. Böylece hem tasarımcı bir sonraki tasarımı yaparken rahat olur hemde yazılım ekibi tekrar kodlama yapmak zorunda kalmaz.

4. Kütüphaneniz olsun. Kodlarınızı geliştirip, ortak bir alanda saklayın. Böylece kullanacağınız zaman elinizin altında olur. Güncellendiğinizde diğer temalara eklemeniz daha kolay olur.

5. Kullanıcı deneyimini düşünün, temanızın içeriği iyi belirleyin ve tasarımı sektöre uygun yapın. Örneğin bir kargo teması yapıyorsunuz, bu temayı siz bir kargo şirketi sahibiymişsiniz gibi yapın. Böylece satışlarınıza çok fazla etkisi olacaktır, çünkü müşterinin isteklerini daha iyi anlamış olacaksınız.

6. Güncel olmak çok önemli. Son yazılım tekniklerini ve tasarım trendlerini takip edin. Böylece çok daha iyi tasarımlar ve yazılımlar hazırlayabilirsiniz. Aslında bu iş için yüzlerce madde sayabiliriz ama benim tavsiye edebileceğim en önemli şeyler bunlar. Tema geliştirmek isteyenlerinde kendi maddelerini oluşturması ve temayı ona göre geliştirmesi gerekiyor. Herkesin dediği her zaman doğru değildir. O yüzden başka fikirlere açık olmak önemli ama kendi doğrularınızı da bunun içine katmak daha önemli.

– Ortalama 1 tema yapmak ne kadar sürüyor?

Bu aslında değişkenlik gösteriyor. Temanın içeriği, tasarımın yazılım dostu olup olmadığına ve hazır yapının olup olmamasına bağlı olarak değişiyor. Örneğin ben hem tasarımını hem yazılımın yaptığım bir temayı 1 veya 1,5 haftada bitirebiliyorum. Çünkü yazılım kısmını düşünüyorum, tasarlarken ve elimdeki hazır kodlarımı, eklentilerimi düşünüyorum. İşi kolaylaştırmak kişiye bağlı ama önemli olan zaman değil temanın tasarım ve yazılım kalitesi. Ben 1 haftada yazılımını bitirdiğim temanın içeriği için bazen 2 hafta uğraşabiliyorum, çünkü resim temanın demosunu hazırlamak ve bunları yaparken müşteriyi düşünmek daha önemlidir. Satışların en önemli unsuru müşteriyi etkilemek olduğunu düşünüyorum. Yazılım kısmını düşünmeden yapılan bir tasarım veya çok detaylı bir tema çok daha fazla zaman alabilir. Örneğin multi bir tema 4-5 ay hatta 8-9 ay bile sürebilir, doğaldır. One page bir tema ise 1 haftada bitebilir. Dediğim gibi tamamen içeriğe bağlı.

– Şimdiye kadar kaç tane tema yaptın ve bunların çeşitleri nedir?

Tema satışına iki yıldır başladım, ilk başladığım dönemler tasarım konusunda zayıftım, bu nedenle başkaları ile ortak çalışıyordum bu süreçte 10 adet tema yaptım, ardından kendim tasarlayıp, kodlama başladıktan sonra 8 adet tema daha yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Önceleri işi öğrenmek için sadece blog temaları yapıyordum, ardından etkinlik, spor, kurumsal şirketler, kargo, film gibi çeşitli kategorilere temalar hazırladım.

– Bu yaptığın temaları hangi platformlarda satıyorsun?

Şimdilik sadece Themeforest üzerinden satış yapıyoruz ancak yakında kendi satış platformumuzu kuracağız. Şu an bu konuda gerekli alt yapıyı hazırlıyoruz.

Bir sonraki bölüm, ThemeForest’e tema nasıl gönderilir, kabul etme koşulları nedir?

WordPress Event Theme

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

1 Yorum

Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.

Yazıya yorum bırak