WordPress Teması, ThemeForest’e Nasıl Gönderilir – 2. Bölüm

“Türkiye’de WordPress Tema Geliştirmek – Söyleşi – 1. Bölüm” yazısının 2. bölümüyle devam ediyoruz.

– WordPress tema satışı için ThemeForest’i tercih etmenin sebebleri nedir?

Öncelikle WordPress ile ilgilenmeye başladığımda Themeforest üzerinden temalar satın alıyorduk (Çalıştığım ajans için), sisteme iyice alışmıştım ve o nedenle ThemeForest üzerine çalışmaya karar vermiştim. Daha sonraları diğer satış platformlarını inceledim ancak hiç biri ThemeForest potansiyelini yakalayamamıştı. Themeforest, çok büyük bir marketing ağına sahip. Ürünlerinizi geniş bir kitleye tanıtıyor ve satış miktarınızı diğer platformlara oranlara daha fazla arttırıyor. Kurumsallık ve sistem kalitesi de diğer platformlara göre çok daha iyi. Bu nedenlerden dolayı ThemeForest‘i tercih ediyorum.

– ThemeForest’te şu an kaç adet tema yayınlanıyor ve ortalama olarak günde ne kadar ekleniyor?

Seninle bu söyleyişi yaptığımız sırada markette 33,526 öğe mevcut, bunun 9,507 adeti WordPress kategorisinde bulunuyor. Gerçekten büyük rakamlar!
Günlük yayına giren öğe sayısı, o gün editörlerin onayladığı ürün sayısına göre değişiklik gösterebiliyor. Duruma göre 10, 15, 30 veya 50 ürün onaylanabiliyor (Rakamlar sabit değil). Hafta sonu ve hafta içinde de bu rakamlar değişiklik gösterebiliyor.

– Peki ThemeForest’te tema satmak için hangi adımları izlemek gerekiyor, bunun için ne gibi şartlar var?

Tema satışı için aslında çok fazla bir kural yok. Satıcı hesabı oluştururken sizi bilgilendirmek için ufak bir testten geçiriyorlar. Bu aslında Envato üzerinde nasıl davranmanız konusunda ufak bir eğitim ama test şeklinde. Offline bir test, basit ve kolayca geçebilirsiniz.

Ayrıca iki tip üyelik var. Birisi sadece ThemeForest üzerinden satışa izin veriyor. Diğeri ise hem ThemeForest hemde diğer platformlar üzerinden satış yapmanıza izin veriyor. Komisyon oranları ve üyelik tipleri ile ilgili tüm ayrıntıları bu sayfada (https://themeforest.net/become-an-author) bulabilirsiniz.

Buraya kadar geldiğimiz kısım üyelik için. Tema yaparken dikkat edilmesi gereken şeyleri genel olarak ilk bölümde yazmıştık ama yazılımsal olarak pek bahsetmemiştik. Yazılımsal olarak kesinlikte şu diyebileceğimiz bir çok madde var ancak buraya hepsini yazmanın pek imkanı yok. Genel olarak şunları söyleyeblirim; Kendi yapınız olsun. Temalarınızda kendi kodlarınızı ve düzeninizi oluşturun. Diğer temaları inceleyin. Diğer yazarlar hangi framework ve eklentileri kullanmış, fikir edenin. Onun dışında temiz (İşi yaptığınızda içinize sinsin), hatası olmayan ve performans açısından iyi olan bir tema yapmaya çalışın. Kodlama yaparken fonkisyon başlarına tema adını ekleyin, tüm metinlerin çeviri yapısına uygun olmasına dikkat edin. Unit test (https://codex.wordpress.org/Theme_Unit_Test) sayfasındaki testleri yapın. Başlıca bunları söyleyebilirim. Onun dışında gönderdiğinizde editörler sizi yönlendirecektir, bu hatayı düzeltin, şu şekilde yapın gibi.

– Tema satışında fiyat nasıl belirleniyor?

Önceleri öğenin fiyatını Envato ekibi belirliyordu ancak artık yazarlar kendi öğlerini fiyatlandırabiliyor. Taban bir fiyat var, WordPress için $12, bunun üzerine sizin ekleyeceğiniz fiyattan ürünler markete giriyor ve siz istediğiniz gibi, istediğiniz zaman fiyat değiştirebiliyorsunuz. Ancak para kazanmak istiyorsanız en az $59 gibi bir fiyat vermek gerekiyor.

– Tema oluşturmak ve satmak için kaç kişilik bir ekip ve ve bu ekibin hangi özelliklerde olması gerekiyor?

Bu durum kişi yeteneklerine bağlı bir şey. WordPress teması yapmak için en azından; PHP , HTML, CSS, jQuery ve tasarımdan anlamak gerekiyor. Kendimden örnek vermek gerekirse önceleri bir tasarımcı ile ortak çalışıyordum daha sonraları kendim tasarlayıp, kodlamaya başladım, tamamen bilgi ve yeteneğe bağlı bir durum. Tasarımcı ve yazılımcı olarak iki kişi başlamakta fayda var tabii (Yazılımcı tasarımdan hiç anlamıyorsa). Tandığım insanların çoğu iki kişilik gruplar halinde çalışıyor, ancak ben tek kişi yürümeyi daha daha doğru buluyorum.

– Tema içinde yer alan görseller ve modüller için nasıl bir lisanslama şekli var?

Basit olarak tarif edeyim bunu, çünkü çok fazla kafa karıştırıyor. Bir paylaşılması ücretsiz birde lisanslı görseller mevcut. Örneğin lisanslı bir ürün diyelim, Shutterstock‘tan aldığınız bir görseli temanızın demosuna ekleyebilirsiniz ancak temanızın içine ekleyip paylaşamazsınız. Ücretsiz görselleri hem demonuza ekleyebilir, hemde tema dosyanızın içine ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde WordPress.org üzerindeki eklentileri temanızın için ekleyebilirsiniz. Ancak CodeCanyon‘daki ücretli eklentileri temanıza eklemek için Extended Licence denilen lisansı almanız gerekiyor.

2. Bölümü burada bitiriyoruz. 3. ve son bölümün konusu “WordPress Tema satışını arttırmanın yolları” olacak.

WordPress Event Theme

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

1 Yorum

Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.


  • Merhaba,

    “Tema içinde yer alan görseller ve modüller için nasıl bir lisanslama şekli var” konusu ile ilgili çok daha detaylı bilgi verilse imiş keşke. Başlı başına bir döküman konusu belki de. Çeşitli örnekler ile birlikte hem de.

    Özellikle ücretli eklentiler satış yapmak istediğimiz temamıza eklemek istediğimizde extended licence yeterli mi ? Yoksa ayrıca eklentiyi yazan arkadaş ile iletişime geçilmeli mi.

    Resimlerin kullanılması durumuna daha fazla örnekler verebilir misiniz.

    Fatih Demir 2 sene ago Cevap


Yazıya yorum bırak