Gmail Altypalı Kurumsal E-posta Kurulumu (G Suite)

Eski adıyla Google Apps for Work olan G Suite’nin kurulumunu anlatacağım. İlk önce Gmail altyapılı kurumsal e-posta ne demek onu biraz anlatayım. Özel bir domaine sahipsiniz diyelim, bu domaini gmail altyapısı üzerinden kullanarak e-posta almak/göndermek demek. Gmail altyapısının bir çok avantajı olduğu için çok fazla tercih ediliyor.

a. Eskiden 25 MB olan ekli dosya limitini kaldırdı. Tam olarak şöyle yaptı, dosyanız 25 MB’tan fazla ise bunu Google Drive’a yüklüyorsunuz, karşıdaki kişinin bunu indirmesi için Gmail hesabının olmasına gerek yok.

b. Android ve Ios uygulamaları ile mobil olarak kontrol edebiliyorsunuz.

c. Minimum 30 GB’tan başlayarak depolama alanınız oluyor.

ç. Telefonla hemen ulaşabileceğiz bir Türkçe destek ekibi bulunuyor.

d. 14 gün ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz.

Hadi başlayalım, G Suite‘e giriş yapalım. Başlamadan önce kendimize ait bir domain ve yönetimine eriştiğiniz bir hosting alanı olması gerekiyor.

İşletme adını ve çalışan sayısını istediğiniz gibi belirtebilirsiniz. Gmail’in bunu size ileride ek hesap açmanız konusunda kullanacağı için istiyor, pek de önemli değil yani.

Burada vereceğiz e-posta adresi, sürekli kullandığınız ve yeni açacağınız hesap için yönetici (kurtarıcı) niteliğinde olacak.

Bir alan adı olup olmadığınız sorusuna var ise Evet, yok ise Hayır’ı işaretleyin. Hayır olursa Google size yeni bir domain satacaktır.

Biz Evet üzerinden devam edelim.

Burada kendi isminizi de, şirket ismini de yazabilirsiniz. E-posta gönderirken başlık kısmında görüneceği için şirket ismini yazmanızda fayda var. Bunu da daha sonra değiştirebiliyorsunuz.

Açacağınız e-posta adını yazmanız gerekiyor, burada yanlış yazmanızın hiç bir önem yok, daha sonra tekrar değiştirebiliyorsunuz.

E-posta ile birlikte telefon kurtarıcı ve güvenlik bilgilerini de girin.

Buraya kadar tamamladıktan sonra, hesabı domain ile bağlamak kaldı. Şimdi “Başlangıç” butonuna basabilirsiniz.

Başka bir hesap daha ekleyip eklemek istemediğiniz soruyor, daha önce açtığınız e-posta hesabını seçip ilerleyin.

Şimdi en önemli kısım burası. Yazmış olduğunuz domaini Gmail’e doğrulatma/bağlama yapılacak.

Bunun için 3 tane yöntem var.

1. Hosting alanındaki index dosyasına, Gmail’in verdiği kodlarını yazmak
2. Yine hosting alanında ana dizine Gmail’in verdiği .html dosyasını yüklemek
3. Hosting yönetim panelinde Cname kaydı eklemek

Bunlardan herhangi biriyle mutlaka bağlamış oluyorsunuz. Ben genelde 2. seçenek ile kolayca hallediyorum.

Şimdi e-postalarınızı Gmail gelen kutusuna yönlendirmek için Google MX kodlarını yazmak gerekiyor. Bunu, Cpanel içindeki MX menüsünden yapabilirsiniz. Burada atlamamanız gereken tek konu, mevcut MX kodunu silmeniz gerekiyor. Hosting oluştururken bir adet MX kodu oluşuyor, bunu silin ve Google MX kodlarını yazın.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra G Suite ekranına dönüp, Alanı Doğrula ve E-posta Kurulumu Yap butonuna tıklayabilirsiniz.

Özel domain adresinizde Gmail’in sadece altyapısını kullanmakta kalmayıp, bazı özelleştirmeleri de yapabiliyorsunuz. g Suite yönetim paneli üzerinden sol üstteki Gmail logosu yerine kendi logonuzu ekleyebiliyorsunuz.

Gmail hesabınıza erişmek için Özel url kullanabilirsiniz. Yönetim > Şirket Profili > Özel Url kısmından, subdomain olarak istediğiniz ismi verebilirsiniz.

Gelelim son olarak fiyat kısmına. 2 Paket olarak seçenek hazırlamışlar. G Suite İşletme Sürümü yeni bir paket ve 1 TB gibi depolama alanına sahip. Başlangıçta G Suite Basic paketi ile başlayabilir, yetmezse işletme sürümüne geçebiliyorsunuz. İşletme sürümüne geçmeden de depolama alanı alabiliyorsunuz. Fiyatlar Euro ve Dolar olarak belirlenmiş.

Benim yazacaklarım bu kadar, umarım yardımcı olmuşumdur. Aklınıza takılan bir soru olursa lütfen yorum olarak belirtin.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

4 Yorum

Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.


 • merhaba,

  g suite gmail içinde diğer eposta hesaplarımı da eklemek istiyorum. dns kayıtlarını yukarıda tarif ettiğiniz gibi yaptım ancak e-posta adreslerini eklerken gelen ve giden için hangi sunucu adresini yazacağımı ve hangi bağlantı noktasını kullanacapımı bir türlü bulamadım.

  sinem 1 sene ago Cevap


  • E-posta hesaplarını nereye ekliyorsunuz?

   Cafer Alkan 11 ay ago Cevap


 • merhaba ben odtü sağlayıcısından domain aldım ama com.tr uzantılı ve şu anda ideasoftun e mail sistemini kullanmaktayım ama g suite geçeyi düşünüyorum eski e mail adresleri geçiş yaparken zorunlu olarak silinicek bu yüzden ve geçiş yaptığım zaman aynı e mail adreslerini g suite ekliyiceğim sizce e mail ler konusunda bir sıkıntı yaşar mıyım ?

  efe 1 sene ago Cevap


  • Önceki e-posta servisinin yedeklerini Gmail’e aktaramazsınız ama G Suite için sorunsuz kullanabilirsiniz.

   Cafer Alkan 11 ay ago Cevap


Yazıya yorum bırak