Adamkayalar Ziyareti – Kızkalesi / Mersin

Adamkayalar, Kız Kalesi’ne girer girmez (Mersin tarafından) sağ tarafta küçük bir tabela ile dağ tarafına 7 km lik bir uzaklıkta çok değişik ve ilginç bir anıt. Genel hikayesini Kültür Bakanlığı sitesinden öğrenebilirsiniz. Biz anıtları görene kadar nasıl bir yer olduğunu bilmiyorduk, yani daha önce bir araştırma yağmadan rastgele girdik. M.Ö. 4 yüzyıldan kalma, dağa işlenen heykellerin olduğu bir yer için fazla ilgisiz ve alakasız kalmış. Adamkayalar’ın girişine kadar hiç yönlendirme tabelası koymamışlar. Yanlış mı gidiyoruz dedirtir insana.

Yönlendirme tabelası ile içeri giriyorsunuz ama ne bir görevli ne bir girişte kulübe hiçbir şey yok. Sadece içeri girerken bizden önce ziyaret eden birisiyle karşılaştık, çok zahmetli bir yolu olduğunu ve baya bir tırmanıştan sonra erişileceğini ama görmeye değer olduğunu söyledi. İyi dedik zaten tırmanmayı seviyoruz tam bize göre. Nereye doğru yol alacağınızı kayalara çizilmiş okları takip ederek ilerliyorsunuz. Tam bir Survivor!

Dik inişler, kaygan taşlar, uçurumlarla dolu 20 dakikalık bir yol gitmeniz gerekiyor. Belli bir yaşın üstündeki kişilerin gitmesi zaten imkansız ama Allah’tan telefonlar çok iyi çekiyordu. Bizim gibi güneşin alnında iniyorsanız yanınıza mutlaka su alın.

Bir de tek başınıza kesinlikle gitmeyin, başınıza bir şey gelse size günlerce kimse ulaşamayabilir. Yaklaşık 1 saatten fazla kalmamıza rağmen bizden başka ziyaretçi yoktu. Dağın eteğindeki kabartmalar hemen sağınızda kalıyor. Kabartmalar, ölmüş olan önemli kişilerin anısını yaşatmak için yakınları tarafından yaptırılmış. 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı figürleri bulunuyor.

Bu heykellerin günümüze kadar gelmesi insanı hayrete bırakıyor. O zaman yaşayan insanların, kalıcılığa, diğer nesillere bir şeyler aktarma/anlatma konusunda çabasıyla geçmişimizi bilebiliyoruz. Bilebiliyoruz da acaba koruyabiliyor muyuz? Ben elimi kolumu sallayarak bu değerli yapıların yanına kadar geldim, zarar versem kim bilecek, görecek? Kimse bilemeyecek. Hemen önündeki açılan kuyuya ellerinde ne varsa atarak bir şekilde zarar vermeyi devam ettiriyorlar. Ben şunu anlamıyorum, bu değerli kalıntıları görmek için o kadar yolu geliyorsun, pet şişeyi neden atıyorsun? Çok mu zor çöp kutusuna atmak?

Kültür Bakanlığı’na çağrım, Adamkayalar tarihi yerin korumasını yapsın ve görevliler atasın.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak