TDK ve Drone Üzerine

Türk Dil Kurumu, teknoloji alanında çoktandır var olan Drone cihazlar için isim bulma anketi düzenledi.

Drone için önerdiği Türkçe karşılıkları; Arıgözü, Uçangöz, Uçan Kamera, Uçarçeker ve Uçurgör.

Şimdi, Drone kelimesini ve çıkışını biraz inceleyelim. Oxford sözlüğüne göre “Uzaktan kontrol edilen, insansız hava aracı” demek, orijinali ise “Erkek arı, vızıldamak” gibi anlamları var. Drone ismiyle, geçmişte askeri amaçlı insansız hava araçları üretildi ama son kullanıcıya üretilen ilk ürün, 2010 yılında Web 2.0 Expo’da, Parrot adlı bir teknoloji şirketinin geliştirdiği AR.Drone

2014 ve 2015 yıllarından itibaren, DJI başta olmak üzere bir çok firma son kullanıcıya Drone üretmeye hız verdi. 2017 yılına girdiğimizde dilimize yapışan bu kelime için TDK harekete geçti ve karşılık bulmaya çalıştı. Teknik olarak hangi karşılığın uygun olması dil bilimcilerin uzmanlık alanı olmakla birlikte, toplumda yaygınlaşmasını ve kabul görmesini sağlamak da medyanın işi. Özellikle teknoloji medyası 3-4 yıldır sürekli “Drone” kelimesini kullandı haklı olarak. Medyayı takip eden, bu cihazın gündelik hayata yerleşeceğini öngören bir TDK olsaydı, bu karşılık aramayı en önce halledip, medyaya da bunu kullanmaları konusunda bir telkinde bulunabilirdi. Hayalimizdeki kurum çalışması bu olsa da gerçekte yakından uzaktan alakası yok. Drone karşılığına önerilen kelimeler birer alay konusu olmaktan öteye gitmeyecektir. TDK, yabancı kelimelere Türkçe karşılık ürettiği ve bunu yayınladığı bir sayfa var ama bundan kendilerinden başkasının haberi yok sanırım.

Bu bağlamda, “Bilgisayar” kelimesini örnek vermek, konuyu biraz daha pekiştirecektir. Şimdiye kadar PC için bir Türkçe kelime üretilmeseydi, PC ya da Computer kelimesini kullansaydık ve TDK çıkıp bunun için “Bilgisayar” önerseydi eminim bu da alay konusu olabilirdi. Her evde olan, herkesin eriştiği ve hemen hemen hayata dair tüm işlevleri içerisinde barındıran aletin sadece bilgi saymayacağı bir aşikar.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak