Google Yerel Rehber, Tripadvisor ve Foursquare Swarm Karşılaştırması

Aktif olarak gezen, gezdiğim yerlerde güzel yemek tatmayı, tarihi özel yerleri ziyaret etmeyi çok seviyorum. Gezi planında tercihlerde mutlaka yorumlara bakarım ve güzel yorumlara göre tercih ederim. Yorumlar benim için çok önemli, sadece gezi için değil, alış veriş yaparken de kullanıcı yorumlarına bakıp öyle karar veriyorum. Bu bir alışkanlık oldu bende ve hiç şaşmadı.

Bu ihtiyaçlarıma cevap verecek 3 tane belli başlı uygulama kullanıyorum. Google Yerel Rehber, Tripadvisor ve Foursquare Swarm. Ben tercih yapmadan önce yorumlara baktığım gibi, memnun kaldığım veya beğenmediğim yönleri de yorumlayarak benden sonra gelmek isteyen kişilere fikir veriyorum. Ziyaret ettiğim yerlerde, işletme sahibine, kendilerini bu şekilde tercih ettiğimi belirterek, internetin, mobil uygulamaların işletmelerine kattığı değeri anlatmaya çalışıyorum.

A. Google Yerel Rehber

1. Google’nin kendisi bir platform olduğu için, herhangi bir mekan aramasında kendi uygulamasını ve sonuçlarını ilk sırada çıkararak rekabet ortamını ortadan kaldırıyor. Bu bakımdan en büyük haksız avantajı elde etmiş oluyor.

2. Puanlama sistemi 1 ile 10 arasında, bu puan/rozet/seviyelere nasıl ve ne şekilde erişeceğinizi detaylı olarak şurada anlatıyor. Mobilde aldığınız puan hemen görülürken, web üzerinden bu işlem 24 saati buluyor.

3. Yer bulma konusunda %100 yeterli diyemem, bir çok mekan için ekleme gönderdim ama yine de işinizi görecektir.

4. Yer ekleme konusunda hızlı dönüş yapıyor. Bir buz pisti yerini, adres, telefon ve fotoğraflarla birlikte önerdim. 1 hafta içinde hemen onayladılar. Güncelleme: Yeni mekanı hemen onaylıyorlar ama adres güncelleme için bekliyorsunuz.

5. Yorum ve fotoğraf katkısında, kullanıcılara sadece Puan/Rozet/Seviye ödülü veriyor. Bu konuda, teşvik edici bir kıstas yok, mesela en fazla puanı alan kullanıcının, bir mekanda yapmış olduğu yorum, en üst seviyede görünebilir. Bir başka teşvik ise, faydalı yorumlar en üstte görünebilir. Google’nin bu şekilde bir sıralaması var ama sağlıklı çalışmıyor. Alttaki görselde “En Faydalı” filtresi seçili olduğu halde en üstte 1 faydalı oy alanın yorumu görünüyor. Aşağıya doğru inildiğinde 1’den fazla faydalı yorum alan kişilerin yorumları da var ama baya aşağıda.

6. En önemli sorun, kullanıcılar gerçekten o mekanda bulundular mı? Bunu kanıtlamak Konum özelliği ile çok kolay olmasına rağmen, uygulama içinde herhangi bir mekanı yazıp yorum yazabiliyorsunuz. Fotoğraf eklemek bir nebze orada olduğunu gösterebilir ama bu bile tek başına yeterli değil. O yüzden yorumların gerçeği yazdığını bilmek normalde kolay bir işlem olması gerekirken, neden uygulamıyorlar bilmiyorum.

7. Web üzerindeki profilde yapılan yorumların tamamını göremiyorsunuz. Güncelleme yapmak istediğinizde, ilgili yeri arayıp, yaptığınız yorumu görüp, düzenle demeniz gerekiyor.

B. Tridadvisor

1. Tripadvisor’ın hem mobil uygulamasını hem de web sayfasını başarılı buluyorum. Senkronu çok iyi çalışıyor. Grafikler başarılı.

2. Buradaki rozet çeşitleri çok fazla, mesela benim aldığım rozetlerden birisini aşağıya ekliyorum. Tripadvisor üzerinden otel rezervasyonları da yapabildiğiniz için, özellikle otel hakkında yorumlara daha çok önem veriyorlar.

3. Yer bulma konusunda Tripadvisor gerçekten çok kötü, bir çok yeri bulamıyorsunuz. Hatta bugün ünlü bir zincir restoranın şubesindeydik, yorum yazmak istedim ama işletmeyi görmedi.

4. Önerilen mekanı onaylama konusunda da hiç oralı değil. Geçen ay adresleriyle birlikte önerdiğim işletmeyi onaylamadı.

5. Bu kadar yorum yazmanın karşılığında sadece rozet veriyor ve seviye atlıyorsun. Şuradaki blog sahibi, mekan yorumlarında, en üstte, üst düzey yorumcunun yazdığı yorumlar görünüyor demiş ama bu tamamen tesadüf. Siz de bir çok mekandaki yorumlara bakabilirsiniz. Tamamen karışık ve bir filtreleme yok.

6. Mekanın gerçek ziyaretçileri mi yorum yazıyor, yoksa her isteyen mi yazıyor, burada da bir denetim yok. Mobil uygulamadan veya web üzerinden herhangi bir mekan ismini yazıp, kafanıza göre yorum yazabiliyorsunuz.

C. Foursquare Swarm

1. Aslında Swarm diğer ikisinde biraz ayrılıyor ama yine mekan hakkında yazılan yorumlar çıktığı için dahil ettim.

2. Bir arkadaşlık platformu üzerine kurulu, arkadaşın olmayan birisi yaptığın yer bildirimlerini göremez ama bir işletme hakkında yaptığın yorumu veya eklediğin fotoğrafı görebilir.

3. Puanlama sistemi, kazandığın coin (para) ile ölçülüyor. Bir de ilgili mekanda en fazla yaptığın yer bildirimi ile mayor (muhtar) hakkı alıyorsun.

4. Swarm’da bir mekan önerebiliyorsun ama şimdiye kadar hiç gerek duymadım. Yer bulma konusunda bence en iyisi. Nereye giderseniz gidin, isterseniz bir ağacın tepesine çıkıp yer bildirimi yapın, anında ismini buluyor. Mükemmel çalışıyor.

5. Swarm’da da gerçek yer bildirimi sorunu var, uygulama üzerinden istediğin yeri seç, yer bildirimi yap, her şey kafana göre. Yalnız yorum yazısına 140 karakter sınır koymuşlar. Bu çok komik olmuş ama en başında belirttiğim gibi biraz diğerlerinden ayrılıyor, daha çok yorum yazmaktan öte, devamlı bildirim almaya yönelik bir uygulama

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak