Nic.tr Bildiğimiz Nic.tr

Nic.tr, Türkiye’de faaliyette olan ticari ve diğer kamu kurumlarına ait domainlerin tahsis edildiği yer. Bir diğer ismiyle Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı. Ben com.tr alan adı üzerinden yaşadığım bir deneyimi anlatacağım.

Com.tr alan adına sahip olmak için, ticari faaliyet veya bir marka sahibi olmanız yetiyor. 45 sınıftan ibaret olan meslek dallarından birinde bir markanız varsa, o isimle ilgili com.tr alan adını almaya hak kazanıyorsunuz, üstelik 1 yıl süren evrak işlemleri tamamlanmadan, yani tam anlamıyla marka sahibi olmadan da com.tr ismini, başvuru belgesiyle alabiliyorsunuz. Aynı marka ismine sahip 45 sınıftan herhangi biri, ilk gelen alır prensibiyle ismi alıp, diğer 44 marka bu haktan yararlanamıyor. Gerçi BTK Başkanı Fatih Sayan‘ın açıklamasına göre .tr uzantılı alan adalarını belgesiz de alabileceğimizi söyledi ama ne zaman olduğu belli değil. Gerçi daha ön takısı olan .com ismini kaldıramadık, bence ilk bundan kurtulmamız gerekiyor, sadece .tr olacak.

Nic.tr, bu gibi alan adı tahsislerinde, milattan önce kalmış web sayfasına giriş yaparak, tarayıcıdan geçirilmiş evrakları göndermenizi istiyor. Geçen gün saat 18.30’da başvurduğum bir isim için, bir sonraki gün saat 11.00’da dönüş yaptılar. Bir sorun için saat 13.15’te müşteri hizmetlerini aradığımda kapalıydı. Yani anlayacağınız burası 09.00-17.00 arası çalışan, memur kafasıyla iş yapan bir teknoloji kurumu. Alan adı kayıt ettirecekseniz mesai saatleri arasında yapmanız gerekiyor. “Teknoloji” ile “Mesai” kelimeleri ne kadar birbirine uzaksa, bu Nic.tr çatısı altında çok olağan bir durum.

İkinci yaşadığım deneyim, faaliyet belgesiyle daha önce kayıt edilmiş bir alan adını üzerimize almamız gerekiyordu. Bu alan adını kayıt eden firma oda kayıtlarında kapanmış görünüyor, telefonları devredilmiş, işletmesi ortadan kalkmış. Bununla ilgili görüştüğüm müşteri hizmetleri, kendilerine dilekçe ile başvurmam gerektiğini, bunu 1-2 ayda bir toplanan kurula sunacaklarını (1 ay mı, 2 ay mı bu bile kesin değil) söyledi. Bu kurul nedir, kimlerden oluşur, Icann açısından nasıl bir teknik sorumluluk getirir, hiç bir bilgi yok. Tamam dedim ama bu sefer web sayfası üzerinden dilekçeyi göndereceğim bir menü yok. Tek seçenek kalıyor, bizzat elden, hayır hayır 🙂 Faks ile tabiki! Nic.tr’nin yazışmalar için kullandığı bir e-posta adresi yok.

Nic.tr’nin mesaili bir memur yapısı olduğu için, buna benzer kuralları var. Mesela alan adı işlemlerinde kaşeyi şart koşuyor, sadece imza olsa bile kabul etmiyor. Bir kurumsunuz ve alan adı başvurusu yapacaksınız, formda kaşe ve imzanız var, bu sefer isim yazılmadığı için kabul etmiyor. Bana göre bunlardan daha önemlisi, gerek yeni başvuru, gerek alınmış bir alan adının değişikliği için yeterli olan belgeler, çok kolaylıkla Photoshop ortamında hazırlanarak elde edilebilir. Taranmış bir başvuru evrağın üzerinde oynamalar çok bariz belliyken, Nic.tr bunu sorgulamıyor ve kabul ediyor, çok ilginç. Aslında bu tarz bir işlemi video olarak göstersem hayret edersiniz. Buna benzer bir sistemi Instagram yapıyordu, kullanıcı giriş işlemlerinde çok salakça doğrulama yöntemleri istiyordu ki, bunu da bir başkası çok kolaylıkla yapabiliyordu.

Bir ara, .tr uzantılı tahsislerin, Nic.tr’nin elinden alınacağına dair haberler çıktı ama sadece haber olarak kaldı. Nic.tr’ye bir saldırı sonucu, çok büyük firmaların dns adresleri değiştirilmişti, en başta Google.com.tr’de bundan etkilendi.

Sonuca gelirsek, işin kendisiyle, işi yapanların işleyişi kesinlikle birbirinden uzak kavramlar. Bir an önce daha hızlı ve mantıklı ilerleyen bir kurum haline getirilmesi gerekiyor.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak