İnternetten Satış Yapmak İsteyenler İçin İpuçları

Online bir satıcı olmak için ilk adım ve ilk satış sembolik bir olaydır. İlk adımınızı atarak, ilk satışını yapacak olmanız sizin için son derece önemli olacaktır. Çünkü bir siparişin tamamlanma ve bunu başarma duygusu, iş hayatınızda adeta bir dönüm noktası olacaktır.

Fakat yaptığınız ilk satış hiçbir zaman gözünüzü boyamasın. İlk müşteriyi bulmanız ve ürününüzü satmanız her zaman zor olacaktır. Bu zorluğu aşmak istiyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

İnternetten satış yapan büyük firmalar, genellikle sosyal medyada sözü geçen ve çok takipçisi olan kişilere ücretsiz numuneler yollarlar. İnternet, video paylaşımcıları ve ünlü insanlarla doludur.

Bu saydıklarımızın genelde sosyal medyada yüz binlerce takipçisi ve kendi internet sitelerini sürekli takip eden hayranları bulunmaktadır. İnternetten satış işlemine başlamadan önce bu kişilere ücretsiz numuneler gönderirseniz hem sizleri takdir edecekler hem de size müşteri potansiyeli oluşturacaklardır. Aynı zamanda internet sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında sizden bahsederek sizin de yükselmenizi sağlayacaklardır.

Yapacağınız bu ücretsiz numune gönderimi sadece trafiğinizi arttırmayacaktır. Bunun yanı sıra sektörün uzmanlarından da onay alacaksınız.

İnternetten satışın olmazsa olması dijital pazarlama blogu kısmıdır. Ürününüz veya mağazanızla ilgili bir sayfanız yoksa internetten satışın yüksek potansiyelini değerlendiremiyorsunuz demektir.

Ücretsiz bir şekilde değerli içerek sunarak hem markanızın güvenirliliğini arttırır hem de insanları bilgilendirilmiş olursunuz. Dijital pazarlama blogu, arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak ve sosyal medya üzerinde bir şeyler paylaşmanıza olanak sağlayacaktır.

İşiniz ile alakalı internetten satışa başlamanın en etkili yolu, insanların ürününüz ve sektörünüz ile alakalı neleri merak ettiklerini bulmanızdır. Dijital pazarlama blogu kullanarak, yazacağınız bireysel makaleler sayesinde, kullanıcıların kafasındaki soruları cevaplayabilirsiniz.

Örneğin, bir dijital pazarlama blogu, ziyaretçilerine ürünü hakkında bilgi verir ve ürünün faydaları, kullanımı hakkında makaleler sunar.

Buna ek olarak ürünü cazip kılacak tanıtımlarınız da dijital pazarlama blogunuzda kullanabileceğiniz özelliklerdir. Düzenli aralıklarla kaliteli içerikler oluşturursanız, gücünüzü arttırdığınızı net olarak göreceksiniz.

İnternetten satış için dijital pazarlama blogunun yanı sıra, e-posta listesi oluşturmak da hayati önem taşımaktadır. Aslına bakarsak, şuan piyasadaki şirketlerin %60’ı yalnızca e-posta sayesinde pazarlama yaparak kendilerini büyültmüşlerdir. E-posta ile pazarlama programları maliyetsizdir ve doğal olarak %100 karlıdır.

Önceki müşterilerinizin e-posta adreslerine sahip olmanız, bu kişileri yeniden müşteriniz haline getirebileceğiniz anlamına gelir. Facebook ve Twitter’da yapacağınız paylaşımlar, zaman farklılıkları ve kullanım zamanlarından dolayı tüm takipçilerinize ulaşamayabilir. Bu yüzden e-posta listesi oluşturmak internetten satışın altın kurallarından biridir.

Bazı durumlarda bir etkinliğe sponsor olursanız adeta değerinizi ikiye katlarsınız. Sponsor olmak için doğru etkinliği tercih etmelisiniz. Bunun için de etkinliğe katılacak insanların, sizin ürünlerinize gösterebilecekleri ilgiyi tahmin etmeniz gerekmektedir. Bu aşamada etkinliğe hangi yaş gruplarının ve tahmini kaç kişinin katılacağını araştırarak, sponsor olabilirsiniz.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak