TP-Link TL-WA855RE Wi-Fi Ağ Genişletici

2 katlı Dubleks bir evde oturuyorum, çalışma odamı üst katta ve en batıda konumlandırdım. Hem Güneş alıyor, hem de manzarası çok iyi. Sürekli bilgisayar ekranına bakmaktansa arada bir dışarıya bakarak gözleri dinlendirmekte fayda var. Özellikle bizim gibi günde yaklaşık 10-12 saat bilgisayar başında çalışanlar için kaçınılmaz oluyor.

50 Mbit, 200 GB kotalı bir internet paketim var ve kablolu olarak test ettiğim zaman 45 ve üstü elde ediyorum. Yaklaşık %2,5 bir kayıp benim için gayet güzel. Evi yapan müteahhit, paraya kıymış, sitenin girişine çok güzel bir kutu yaptırmış. Upload ise tam bir yürekler acısı. Video veya başka büyük dosyalar yüklemediğim için, şu aralar sıkıntı arz etmiyor.

Ana modem olarak Tp-link Archer C9 1900Mbps modeli var. Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum. Alt katta televizyon ve NetFlix üyeliğim olduğu için film ve dizi izlemek tam bir işkence oluyordu. Çünkü 1 ya da en fazla 2 diş gösteriyor, bu da hiç yeterli değil.

Böylece wifi ağ genişletici arayışlarım başlamış oldu. Hiç şart değil ama yine Tp-Link markalı ürünlere baktım. Bir şey almadan önce mutlaka yorumları göz gezdiririm. Birkaç yerde, alt kat, üst kat noktasında mucize beklenmemesi gerektiği yazılıyordu. Bu biraz beni endişelendirdi, en fazla 1 diş artacaksa almamın hiç bir mantığı yok.

İnternetten alıp, memnuniyetsizlik olursa tekrar iade gibi bir sürü kargo dahil prosedürle uğraşmak istemediğimden, Teknosa’nın fiziksel mağazasına uğradım. Satış temsilcisi bana, TL-WA855RE modelini önerdi, ben de memnun kalmazsam iade ederim dedim ve 109 TL’ye aldım.

Çok kısa sürede, tak çalıştır ile hemen aktifleştirdim. Bunun için Wps tuşu sağolsun, 1 dk içinde cihazlar birbirini gördü. Bilgisayar üzerinden hiç bir ayar yapmadım. WPS tuşu olmayan modemler için, kabloyla bilgisayara bağlanıp ayar yapmak gerekiyor. Cihazı alt kata indirdim ve 1-2 diş çeken sinyal tam çekiyordu 🙂 Test ettiğim zaman, yüzümde bir gülümseme belirdi.

Cihazın üzerinde bir tane tuş var, o da WPS tuşu, altında Ethernet girişi var, üstelik çok da büyük değil ve aşırı ısınmıyor, görüntüsü de hoş. Tam bir ev tipi cihaz olmuş. Daha üst modeller var ama bu ürün ihtiyacımı fazlasıyla karşıladı.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak