İzinsiz SMS ve E-postalara Yaptırımlar Havada Kalıyor

İzinsiz E-posta ve Sms’lere 2010 yılında ceza geleceğine dair haberler geldiği zaman, mağdur olan herkes bu dertten kurtulacağını düşündü ama kazın ayağı maalesef öyle değil.

İlk önce işin teknik ve ticari kısmına bakalım: Bir siteye üye olurken doldurduğunuz formun en altında, “Gelişmelerden ve kampanyalardan haber almak ister misiniz?” sorusunu onaylamadığınızı varsayalım. Formdaki e-postanıza kampanya bülteni gelirse, gönderen kuruma, bunun için izin vermediğinizi nasıl kanıtlayacaksınız? Bu sorunun aynısını daha önce katıldığım toplantının birinde, bilişim uzmanına sorduğumda, log kayıtlarına bakın demişti!! Sizce bunun neresi pratik, kim form doldururken log kayıtlarını kaydeder ki?

Sms kısmı da buna benzer nitelikte, mağazadan aldığınız bir ürüne karşı fatura için sizden telefon numarası alınır. Özellikle sms gelmesin diye uyarmama rağmen, “Yok abi kesinlikle belirttim gelmesin diye” dedikten 1 gün sonra sms geliyor. Keza bunun da ispatı yok, mağaza görevlisiyle aranızdaki bir konuşmayı kaydetmeniz mümkün değil. Bu iki konu işin teknik kısmıydı.

İkinci konu işin ticari kısmı: Gelişen teknoloji ile birlikte, Türkiye’deki operatörler artık konuşma ve sms hizmetlerini paketlerden olabildiğince azaltıp, interneti arttırmak zorunda kaldılar. Yani gelirler azaldı ve rekabet arttı. Kazançlar riskliyken, toplu sms diye çok para getiren bir hizmetin musluğunu kapatmalarını bekleyemeyiz. Cep telefonda istediğiniz kadar filtreler, spam engellemeler yapın, toplu sms gelmeye devam eder. Çünkü bilerek ve isteyerek bunu engellemezler. Futbol sezonu başlayınca, bahis sitelerinden gelen sms ler coşmaya başlar.

Teknik ve ticari kısmını bir kenara bırakıp, izinsiz gelen e-posta ve sms için, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi” diye bir mecrada bu tarz şikayetleri değerlendiriyor. Bana gelen bir izinsiz e-posta için 10.03.2017 tarihinde başvuru yaptım, şu an Ekim ayına gireceğiz, yani üzerinden 6 ay geçmesine rağmen, işlem durumunda hiç bir gelişme olmamış. İzinsiz gönderilere büyük paralar kesildiğine dair haberler çıkıyor ama kim almış bu paraları, ne zaman almış, çevremdeki herkes uzun işlem süresinden yakınıyor.

Sonuç olarak, operatörler ve diğer büyük internet şirketleri, bakanlığın olaya bakışı yüzünden, spam veya sms göndermeye devam edecek.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak