Turkcell Yaani Pek Olmuyor Gibi

Dün, Turkcell Ceo’u Kaan Terzioğlu’nun sunumuyla Turkcell’in Yaani servisi tanıtıldı. Bu servisin sloganı ise, “Dilimizden Anlayan Türkiye’nin Arama Motoru”. Buraya kadar kısa özet geçtikten sonra, farklı bir açıdan servisi inceleyelim.

Şurada teknik olarak güzel bir inceleme var. Tabiri caizse, servis doğmadan ölmüş. Markadan bağımsız ve özgür yazıların olmasını her zaman seviyorum ve destekliyorum. Bu tarz yazılar olmasa, basın bülteni gibi blog yazılarına maruz kalacağız.

İşin teknik kısmı için ikinci baskı yapmadan, domain ve pazarlama tarafına değinmek istiyorum. Yaani.com.tr, 2016 Aralık ayında tescil edilmiş. Tescil edileli 1 yıl bile olmamış. Yaani.com ise 2006 yılında tescil edilmiş ve muhtemelen satın alınmış bir domain olmuştur. Satın alma hikayesini biri yazarsa öğreniriz artık. Eskiden webrazzi, bu tarz yazılara değiniyordu ama şimdi büyük işler peşinde.

Yaani için, TPE’den 22.11.2016 tarihinde sadece tek sınıf olan 42. sınıftan başvuru yapılmış. Bu isimde başka bir marka olmaması ve Türkiye’nin en büyük arama motoru olacağını iddia eden bir servisin, tüm sınıfları alması gerekmez miydi? Tüm sınıftan başvuru yapıldığı zaman tahmini 7-8 bin TL’lik bir masraf çıkacak. Bu Turkcell için çok küçük bir meblağ. Sonuçta bir başkası aynı isimle başka bir sınıftan başvuru yapabilir ama yaani.com.tr hakkını kazanamaz tabiki. Turkcell, domain tescil için aceleci davranmamış. Com.tr ismini TPE’ye başvurduktan 10 gün sonra almış. Halbuki aynı gün içinde alınabiliyor.

Türkiye ve ileride dışarıya açılmak isteyen (Rusya ve Ortadoğu’dan bahsediyorlar) Yaani, sadece markada değil, domain konusunda da yatırımı gereksiz bulmuş. Yaani‘de olan 2 tane a harfi, günümüzde, markanın domain ile eşleşmesinde dar boğazda olduğu için bulunmuş olduğu kesin. Hal böyleyken, bu isime yakın olabilecek tüm domainleri de toplaması gerekiyordu. En basitinden, yani.com, yani.net ve yani.org isimleri başkasında görünüyor. Sadece 2 tane domain kaydederek, baştan yaratılmaya çalışılan büyük bir servis algısı tamamen yıkılır. Basit bir örnek vermem gerekirse; yahoooooooo.com domain sahibi yine Yahoo‘nun kendisidir. Global olarak büyük bir yatırım ve marka olmak istiyorsanız bunların hepsini ya tescil edeceksiniz, ya da satın alacaksınız. Ayrıca domain toplama konusunda, uzmanlaşmış bir ekipten destek alınması gerekiyor.Sunumdaki diğer bir başlık “%25’lik Pazar Payına Ulaşmak”. Google’nin %95, Yandex’in %3’lük bir payı olduğu da belirtilmiş. Yandex, bu %3’lük seviyeye Türkiye’de faaliyete başladığı 2012 yılından itibaren 5 yılda gelmiş. Bu seviye gelmesinde, Yandex Haritalar’ın baya bir katkısı vardır.. Turkcell’in, 2017 yılı itibarıyla 37.2 milyon abonesi bulunuyor. Bu muazzam bir rakam. Bu kadar abonesi sayesinde, %25’lik bir pazar payına değinmiş olabilir ama bu o kadar da kolay bir iş değil. Google, %95’lik seviyeye sadece arama hizmeti vererek gelmedi. Yanında bir ton ek servislerle beraber bir platform haline dönüştü. Arama, E-posta, Dosya Barındırma, Rehber, Haritalar, Reklam gibi bir sürü servis birbiriyle senkronize olarak çalışıyor, bir örümcek ağı gibi sarmış durumda. Yaani‘nin web tarafı bile yok, yani çok fazla eksiği var.

Turkcell, Yaani servisi için belirttiği fark yaratan özelliklere ve rakibine bakalım (Burada rakip olarak Google’yi seçtim. %25’lik bir pazar payını, %3’lük Yandex’ten alamaz herhalde)

1. Konum Bazlı Arama – Google’de var
2. Alışverişte en ucuz seçenek – Google’de var
3. En yakındaki vizyon filmleri – Google’de var
4. Aile koruma modu – Google Güvenli Arama
5. Kotadan düşmeyen arama – Tek farkı bu, aynı zamanda operatör olmasının meyvesini yiyecek.
6. Türkçe konuşuyor – Google, Çince mi konuşuyor?

Bu saydığım 6 madde, mobil uygulamanın zayıflığı, altyapısının eksikliği ve rakip firmalardan aşırdığı kodlarla, domain yatırımına önem vermeyişiyle %25’lik bir büyüme sağlaması neredeyse hayal ürünü geliyor. Hep beraber göreceğiz.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak