Sms Varken Neden Whatsapp Kullanıyoruz?

Yaklaşık 15 yıldır telefon kullanıyorum, bunun 10 yılını Turkcell oluşturuyor. Salla Kazan diye bir kampanya başlattılar, her hafta telefonu sallayarak sms, konuşma, internet gibi çeşitli hediyeler veriyorlar. Bu hafta bu kampanyadan bana 1000 SMS hediye gelince bir gülesim geldi. Sonra düşündüm, ben SMS’i en son ne zaman kullandım diye, telefon arşivine baktım, son 1 yılda 2 kez kullanmışım. O da bana birisi sms yazmış, ben de cevap vermişim. Yani bunda da ilk yazışmayı ben başlatmamışım.

Whatsapp, 2009 yılında, Turkcell’den 15 yıl sonra kurulmuş. Yazılımın tek yaptığı şey, bir mobil bağlantısı ile rehberinizdeki kişiye, yazı, fotoğraf ve video göndermesi. Kullanım için tek şartı, karşıdaki kişinin de aynı yazılımdan olması gerekiyor. Başlangıçta Ios için ücretli (0.99$) Android için ücretsiz bir yazılımdı ama daha sonra 2011 yılında tüm platformlarda tamamen ücretsiz oldu. O yıllarda her bir basit SMS için (MMS için ayrı ücret alıyorlardı) para isteyen operatörlere baltayı vurmuştu. Whatsapp, yazışmalar ve tüm fotoğraf/video gönderme için hiç bir ücret istemiyordu. Muazzam bir olay! Aynı dönemde Blackberry Messenger, iMessage, Facebook Chat gibi aynı işlevi gören uygulamalar vardı ama Whatsapp kadar kapsayısı olmadı. Kiminde aynı telefondan olması gerekiyor, kiminde arkadaşınız olması gerekiyor v.s.

Operatörler ayağına bakmamız gerekirse, hiç işlevi olmayan, hiç güncellenmeyen, 160 karakterden fazlasını yazamadığınız (Karakter sayısını aşarsa 2 sms fiyatı oluyordu) SMS’in pabucu dama atılmıştı. İlk başlarda, bu durum karşısında hiç bir aksiyon almadılar. 2013 yılında Bip isminde bir uygulama servisi geliştirseler de, hem pazarlama, hem kullanım bakımından pek ilerleme kaydetmedi. Çünkü servisini tanıttığı sırada Whatsapp’ı hali hazırda 300 milyon kişi kullanıyordu, şimdi ise milyarlar seviyesinde.

Bu kadar basit bir işleve sahip bir uygulama, nasıl olur da kocaman bütçeli büyük operatör firmaların önüne hemen geçiverdi. Yanlış anlamayın, bu karşılaştırmayı sadece Turkcell nazarında söylemiyorum, dünyadaki diğer Gsm Operatörleri de bir şey yapamadı. Whatsapp burada çok ince bir nüansı ilk gören oldu. İnsanlar birbiriyle her çeşitten iletişim kuracak ve şuana kadar mecbur oldukları SMS’e muhtaç olmayacaklardı. İhtiyacı gördü ve tam 12’den vurdu. Bir kere doğru zamanlama ve ilk olmak da önemli. Arkasından, Wechat ve Line gibi belli başlı uygulamalar gelmiş olsa da, büyük pastayı her zaman Whatsapp almış oldu.

Günümüze gelirsek, bana gelen 1000 adet bedava SMS’in bir tanesini bile kullanmayacağım. İçimden kullanasım gelmiyor. Ne fotoğraf/video gönderebiliyorum, ne yazdığım şeyi karşıdakinin görüp göremediğini bilmiyorum, web üzerinden kullanamıyorum ve hala arayüzü berbat. Bu devirde SMS’i hediye vererek, bu konuyu hiç anlamadığı da ortada.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak