Gündemden Kısa Kısa Teknoloji – Bölüm1

Youtube Trendler

Youtube’da kalitesiz içerikleri yetmezmiş gibi, bir de bunları “Trendler” başlığı altında toplamışlar. İçerisinde 50 video var, yarısından fazlası dizi fragmanları veya yine bitmiş olan diziden kesitler var. Youtube’ın Trendler sekmesi için bilgilendirdiği bir sayfası mevcut. Bu sayfaya göre bir videonun bu sekme altına girmesi için “Yanıltıcı olmayan, tıklama tuzağı kurmayan veya sansasyonel özellikler taşımayan” bir başlık ve içerik olması gerekiyormuş. Müsadenizle bir şey söylemek istiyorum, yahu neredeyse videoların tamamı bu başlıkta ve içerikte, üstelik bu tür bir başlık seçmese zaten trend olamıyor. Hiç bakmak istemediğim bir menü ama VPN açık olunca yurt dışı en azından bir tık daha iyi olabiliyor, o da bir tık sadece.

Bein Sport

Eski adıyla Lig TV, Süper Lig maçların özetini genelde aynı gün içinde yayınlıyor. Ben mobil uygulamasını da kullanıyorum. Bir maç bittiği zaman, özeti ilk önce mobil uygulama üzerinden yüklüyorlar, hatta bu hemen kısmı 15-20 dk içinde bile oluyor. Web tarafında ise en az 1-2 saat sonra aktif oluyor. Mobil uygulamaya verdikleri önem için kendilerini tebrik, 480p çözünürlük için ise tenkit ediyorum.

Twitter Müşteri Hizmetleri

Kurumsal firmalar, twitter üzerinden nasıl cevap vermeleri gerektiğini hala öğrenemediler. Bir sorununu yazarsın, seni salak yerine koyarak cevap verirler. Örnek üzerinden gitmem gerekirse: Mavi’ye indirimli kartı her üründe kullandırın, zaten daha önce öyleydi diye bir şey yazıyorum. İletişim bilgilerimi, vermiş olduğu başka bir adrese yazmamı istiyor. Tam Delirmelik!

– Birincisi, adım ve soyadım net olarak yazıyor, Twitter’da konum da belirtmişim, biraz akıllı olursan beni rahatlıkla bulabilirsin.

– İkincisi, söylemiş olduğum eleştiri için aynı tweete genel bir cevap yazabilirsin, çok özel bir durum değil ki. Sonuç olarak, tabiki verdiği adrese girmedim ve bir şey doldurmadım, ondan sonra da Mavi’ye bir daha uğramadım. Bu yaşadığım olaylardan sadece birisi. Değil Mavi, diğer tüm markaların hemen hepsi böyle robot mesajla cevap veriyorlar. Bir de yapay zeka insanlığın sonu olacakmış, ilk önce insan seviyesine bir gelsin.

Themeforest Temaları

Javascript çıktı mertlik bozuldu. Yapmış olduğun temayı satmak için, hani afilli, kaymalı, şekillli olsun diye bir tane koyarsın, iki tane kayarsın hadi üç tane koyarsın, öyle değil işte, Arap yağı bol bulunca misali, ağzına kadar doldurmuş ve taşıyor resmen. O kadar çok scripte boğmuşlar ki, sadelik arayanlar için tam bir deliksiz kuyu. Temayı satın alınca dert de bitmiyor, o kadar kodu elemeniz gerekiyor. Açıkça söylemem gerekirse, sıfırdan tema yapmak en mantıklısı. Evet biraz maliyeti yüksek olabilir ama en azından kafanız rahat olur.

Spotify Haftalık Keşif

Yaklaşık 2 yıldır abonesiyim, her hafta “Haftalık Keşif” klasörüne bakarım. Şimdiye kadar beğendiğim ve çalma listesine aldığım şarkı sayısı 5’i geçmez. Bu klasörü neye göre oluşturuyorlar acaba çok merak ediyorum.

Sekme Toplayısı

Chrome kullanıyorsanız ve Arif’in Manchester’e attığı gölü ararken sekmeler arasında kayboluyorsanız, arkanızı toplamak için mükemmel bir eklenti var “The Great Suspender” 20 tane sekme varsa ve siz 1 tanesinde uzun süredir işlem yapıyorsanız, diğer 19 tanesini pasif yapıyor ve böylece Ram’den yememiş oluyor.

Facebook Anket

Facebook Sayfalar’da anketin olmaması kadar saçma bir şey var mı? O kadar çok eksikliğini yaşıyorum ki. Facebook’a bir çift sözüm var: Ekmek yediğiniz yer burası, buraya daha çok önem versenize yahu

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak