İnternet ve Telefon Faturası Yatırma Macerası

Türk Telekom, fatura ödemelerinde biraz esnek davrandığı için 2 dönem geçip, 3. döneme geldiği zaman ancak interneti kesiyor. Ben genelde, 2’şer dönem olarak ödediğim için, umursamadım ve tam en çok ihtiyacım olan zamanda internet kesildi. Zaten bunun gibi aksilikler en çok ihtiyaç duyulduğu zaman geliyor. Böyle durumlarda acele edince de işler bir o kadar geç bitiyor. Aynı bu yaşadığım deneyimde olduğu gibi.

İnternet kesilince açılması öngörülen tek sayfanın, fatura ödeme sayfası olması gerek diye düşünüyorum. Çünkü, hani mağdur olduk ama mağduriyeti hemen atlatalım maksadıyla aktif bir ödeme sayfasına yönlendirsin. İlk önce açılır gibi oldu ama maalesef ödeme sayfasının sadece %40’ı açıldı ve işimi görmedi.

İkinci yönteme geçeyim dedim ve uygulama üzerinden yatırmak istedim. Android markette, İnternet, Ev Telefonu ve Mobil için ayrı ayrı uygulamalar var. Hayır niye yani, siz birleşmemiş miydiniz, birleştiyseniz neden her bir işlem için ayrı uygulama yüklettiriyoesunuz? Bence siz boşuna birleşmişsiniz.

Uygulama üzerinden fatura ödeyemedim, çünkü ilgili sayfa açılmadı. Yoğunluk varmış da, sonra tekrar deneyecekmişim.

Üçüncü yöntem olarak, Bankamatik’ten yatırmak istedim. Bu sene tüm bankamatik arayüzlerini değiştiren, yenilikçi banka olan Garanti‘den yapayım dedim. İzlediğim adımlar şu şekilde:

1. Tüm İşlemler
2. Ödemeler
3. Fatura Ödeme
4. Kurum Kodu Gir (Kod nedir ya?)
5. İnternet mi Mobil mi?
6. Hesaptan Öde / Yatırarak Öde
7. Bingo! Şu an işleminizi gerçekleştiremiyoruz.

Ağzına kadar dolu kamyonun ani fren yapması gibi, bir ton küfür edecekken tuttum kendimi. Şu an işlemi gerçekleştiremiyorsan neden bana o kadar işlemi yaptırdın Garanti kardeş? Bana baştan işlem yapılamıyor de, bende başımın çaresine bakayım.

Dördüncü yöntem olan en yakın Ptt şubesine gittim. Dünyada artık telefonlar yüz tanıma sistemine geçti, ödeme almayı nasıl saniyeler değil, saliselere indirme derdindeler. Bizim Ptt ise, sadece nakit para alıyormuş. Elimizdeki telefonlar çağ atlayarak gelişiyor, karşımızdaki kurum tek kanal üzerinden tahsilat yapıyor. Bravo size, aynen bu şekilde devam edin.

Para çekip geldim, zaten pürüz çıkmasa şaşarım. Fatura için hizmet numaramı istedi 🙂 Sorarım size hanginiz ezbere hizmet numaranızı biliyorsunuz? Ben de saf saf isimle sorgulayamıyor musunuz diye cevap verecektim.. Lan adamlar telefon numarasıyla bile sorgulayamıyor, ne ismi ne soyismi. Türk Telekom, Ptt’ye altyapı olarak sadece hizmet numarasını açtıysa kapatsın gitsin.

Bir şekilde hizmet numaramı edindim ve faturamı ödedim. Çok basit bir işlem için harcadığım zaman tam 1.5 saat. Türkiye’nin en büyük ve çoğu tekel olarak geçen hizmet sürecinde, kendi işiyle çelişen bir firma daha var mı bilmiyorum. Teknoloji altyapısı veriyorsun, altyapın tam bir fecaat. Siz siz olun faturalarınızı geciktirmeyin.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak