Gündemden Kısa Kısa Teknoloji – Bölüm2

Gördüklerim, incelediklerim, bana ilginç gelen notlarda Bölüm 2’deyiz.

1. TomTom Haritalar servisinde, tek tek ülke haritasını alabildiğiniz gibi bölge olarak da alabiliyorsunuz. Avrupa Bölgesi şeklindeki bir seçenekte Türkiye’yi de dahil etmişler.

2. Instagram’da /Turkey ve /Turkiye kullanıcı sayfaları boş. Boş derken, herhangi bir tahsis söz konusu değil. Başka ülke isimlerin hesaplarına baktığım zaman, hemen hepsinde kullanıcı sayfası mevcut. Türkiye’nin resmi bir talebi mi anlamadım. Keza, Turkey ve Turkiye isimlerini almaya kalktığınızda izin vermiyor.

3. Adobe’nin ne Türkiye‘de bir yerel bir iştiraki, ne de Türkçe desteği söz konusu. Web sayfaların arayüzü çok güzel, yazılımın arayüzü de bir o kadar Türkçe ama gel gör ki destek alamıyorsun. Creative Cloud hesabına erişemediğim için yazılımı kullanamıyordum. Bu sorunu bir türlü çözemediler, uzaktan bağlandılar, 2 saat İngiltere ofisiyle yazıştım ama yok olmadı. Bana göre bu çok büyük bir eksiklik ve ayıp.

4. Youtube’nin video altındaki yorumlar içerisinde arama yapabilsek, çok güzel olmaz mıydı? Geçenlerde videonun içindeki bir müziği çok sevdim ve kesin yorumlarda buna değinmişlerdir dedim. 10 binden fazla yorum vardı ve hepsinin yüklenmesini beklemem gerekiyor.

5. Bu aralar iş çevresinde, Udemy‘de indirim olduğunu, kaçırmamam gerektiğine dair haberler görüyorum. Tüm eğitim videoları 25 TL olarak görünüyor. Benim bildiğim bu indirim en az 3 aydır var, belki daha eskidir. Her halükarda güzel indirim.

6. İnternetten araç kiralama yaparken, ilk görünen fiyatın, sanki arabanın gerçekten son fiyatı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ki, bunu düşünmekte haklısınız ama acı gerçekler bir sonraki evrede. Her havaalanında şubesi bulunan büyük markaların tamamı böyledir ama rastgele Enterprise‘den bir deneme yapayım dedim. 177 TL olarak görünen Peugeot 3008 modeli için, fazladan hasar sigortaları, ikinci şoför, navigasyon v.s. seçtiğinde, fiyat neredeyse 2 katı olacak kadar yükseliyor. Gizli fiyat politikası ile müşterinin bir sonraki evrede vazgeçmeyeceğini falan düşünüyorsanız aldanıyorsunuz. Ya bu tür saçma sigorta işlerinden feragat edin, ya da gerçek fiyatları gösterin.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak