Hepsipay Ödeme Sistemleri – İnceleme

Hepsipay, tamamı Hepsiburada.com‘a ait 2016 Haziran ayında faaliyetine başlayan bir ödeme sistemleri kuruluşu. Ortak pazar yerine 2015’te başlayan Hepsiburada bana göre kendi ödeme sistemlerini devreye almakta baya geç kaldılar. Pazarlama ve reklam ile kullanıcı sayısını dengeleyebilirler mi bilmiyorum, bakalım göreceğiz. (Twitter’da 27 takipçili bir hesapları var)

Geçen yazımda ödeme sistemlerini karşılaştırmıştım. Bundan sonra gelecek ödeme sistemlerini ayrıca inceleyeceğim.

Toplamda 6 adet ürünü olduğunu söylemiş ama bunun 3 tanesi Kredi Kartı kullanım kolaylığı, yani üründen sayılmaz. Sanal Pos, Pazar Yeri ve Kolay Ödeme diye 3 tane üründen bahsedebiliriz.

Sanal Pos: Hepsiburada.com haricinde bir e-ticaret sitesi olanlar için online ödeme almaya yarıyor.

Pazar Yeri: Hepsiburada.com içinde mağazası olan firmalar için kullanılıyor.

Kolay Ödeme: Hiç bir şekilde ne web sayfası ne mağazası olmayan firmaların e-posta ve sms üzerinden, link yönlendirmesi ile ödeme almasını sağlıyor.

1. KOMİSYON ORANLARI ve KURULUM ÜCRETİ

Kurulum ücretiyle ilgili net ve kesin bir bilgi yok. Komisyon oranları için, “Komisyon oranlarımız firma özelinde ve o günkü kampanya şartlarında hazırlanır.” diyerek not düşmüşler. Yine kesin ve net bir bilgi yok. Firmaların işlem hacmine göre bunlar değişecek. Yalnız net olan tek şey var, komisyon oranlarına ek olarak %5 BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) alıyorlarmış. Baştan şeffaf bir şekilde rakamların olmasını isterdim. Sen hele bir üye ol, sonra bakarız mantığı hoş değil.

2. ALINAN ÖDEME HESABINIZA NE ZAMAN GEÇİYOR?

İşlem yapıldığının ertesi günü, para hesaba aktarılıyormuş. Bu güzel bir zaman aralığı.

3. YURT DIŞI KREDİ KARTI ve DÖVİZ GEÇERLİ Mİ?

Maalasef gereçli değil, sadece TL üzerinden işlem yapılıyor.

4. MOBİL ÖDEME UYGULAMALARI VAR MI?

Evet mobil uygulama üzerinden ödeme alınıyor. Hangi devirdeyiz?

5. DESTEK

İletişim sayfasında 0850 ile başlayan bir telefon numarası var ama yardım sayfasındaki soru cevap kısmındaki her türlü sorun için 2 tane e-posta adresi vermişler. Hatta 7/24 ulaşmak için dahi e-posta adresi verilmiş. Bir kere finansal bir sorun oluştuğunda anında telefonla ulaşmak gerekir. Elbettebir e-posta yazışması olmalıdır, kayıtlı durmalıdır ama ilk anda şüpheli büyük meblağlı bir işlem olduğunda, müşteri e-posta ile uğraşmak istemeyebilir.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak