Kayahan’ın Şarkılar Artık Dijital Ortamda

Spotify‘ın yaygınlaşması ile birlikte, içerisinde olmayan şarkılar, şarkıcılar ve gruplarla ilgili her koldan bir serzeniş de yükselmeye başladı. Youtube‘da var ama 240p’yi kim ne yapsın. Hatta bu konuyla ilgili 2014 yılında Ekşi Sözlük‘te bir tartışma açılmış

Bunun üzerine Spotify, bunalmış olmalı ki soru-cevap sayfasında bu konuya şöyle değinmiş:

Hepimiz Spotify’da dünyanın tüm müziğinin olmasını isteriz ama bazı sanatçı ve parçalar şu an için mevcut değil (veya bir ülke için mevcut iken diğeri için değiller).

Bunun nedenleri değişiyor: Sanatçı veya plak şirketleriyle anlaşmalar sürüyor olabilir veya uzlaşılamıyor olabilir veya hakların sahipliği el değiştiremiyor olabilir.

Spotify’a her gün yeni içerik ekleniyor. Şu anda aradığın bir şeyi bulamıyorsan yakında gelebilir veya tekrar ortaya çıkabilir!”

Uzlaşma kısmını biraz açmak gerekirse, vakti zamanında İlhan İrem şarkıları için de baya bir ses yükselmişti. Okuduğuma göre İlhan İrem, şarkılarının dijital platformda olmasını önce istememiş ama sonra Eylül 2016 yılında, twitter adresinden müjdeyi vermişti.

Pek aynı olmasa da, Kayahan’ın durumu biraz farklıydı. Rahmetliden sonra, şarkıların mirası ile ilgili anlaşmazlık çıkmış. Eşi ve kızı arasında mahkeme konusu olmuştu.

Bugün itibariyle Spotfiy Haftalık Keşif bölümünde Kayahan’ın bir şarkısını görünce hem çok şaşırdım hem çok sevindim. Hatta Fizy ve Apple Music‘e de geldiğine göre tek bir platform değil, bütün platformlara açılmış.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak