Bol Bol Kampanya Yap Ama Kesinlikle Kullandırma!

Hangi birinden başlasak bilemiyorum. Yılbaşına yaklaştıkça, bu tür “Kampanyanın en alası bizde” reklamları iyice çoğaldı. Bana göre en bariz örneği ve bayrağı bırakmayanlar, genelde gazlı içecek firmaları oluyor.

1. “Kapağın Altında Milyonlarca Hediye Var” evet çıkıyor bu hediyeler, her şey çok güzel başlıyor. Milyon tane hediyeyi almak için bir tane bakkal bulamıyorsun. Kapakları hangi bakkala götürsen, “biz almıyoruz”, “biz kampanyaya katılmadık” gibi bildiğiniz cevaplar geliyor. Büyük zincir marketler zaten almıyor. Bir güzel satıyorlar ama iş hediyeye gelince kapı duvar. Bu olayda sadece içecek firmaları değil, cips paketlerinin de sabıkası epey kabarık.

2. Bir diğer sözde kampanya konusunda, mesela yüzde bilmem kaç indirim, 100 TL indirim çeki veriyor alış veriş siteleri. Gayet güzel indirimler ve çekler. 100 TL’lik bir ürün almak istersem, üstüne hiç para vermeden tamamen ücretsiz bir şekilde almam gerekiyor. Az önce dilediğim şey hayallerdi. Gerçekler ise, 500 TL’lik bir ürün kullanırsam indirimi ve çeki hak edebiliyorum. Ha o ürün kampanyaya girmeden önce de 400 TL idi.

3. Turkcell Sarı Kutu‘da biriken puanlar var ve bu puanlarla hediye seçebiliyoruz. Bunu kullanmam için o kadar çok sms geliyor ki (Niyeyse) bari kullanayım dedim. İpragaz 12 kg’lık tüp, 90 TL yerine 75 TL oluyormuş. Sipariş verdim, tüpü getiren adama kampanyadan bahsettim, “Abi o sadece Antalya merkezde geçerli” diyerek beni yine şaşırtmadı (Manavgat’ta oturuyorum). Bu sefer de kampanyanın bölgesine giremedik. Çünkü Antalya merkezde bambaşka bir tüp var, eminim!

4. Bir mağaza alış verişinden 100 TL’lik bir indirim çeki kazanıyoruz yine 🙂 Bu çeki 3 ay sonra 19 ile 21. gün arasında kullanabiliyoruz. Hani o gün iki elimiz kanda olsa yine kullanmamız gerekiyor, alarm üstüne alarm, hatırlatla üstüne hatırlatma yaparak kesinlikle kaçırmayalım.

5. Bizim sektörden domain firmaları da az uyanık değil. Normalde 1 yıllık domain tescili 10$ olsun. Bir firma kampanya ile bunu 5$ yaparsa 1 yıldan fazla alamazsın (Normalde 10 yıl tescil hakkın var). Sana 1 yıllık kullandıracak, sonra domain yenileme zamanı gelince 15$’a kaktıracak.

6. Sana çiftlerin veya ailelerin gideceği yer için inanılmaz bir fırsat sunar (ama sadece sana) diğer fertleri de dahil etmen gerektiği için (sarı ışık yandı) çan eğrisi yöntemi ile fiyatları istediği noktaya getirerek satar.

7. Araba kazanacağın bir kampanya yapar, en ufak vergisine karışmaz, bu meblağ neredeyse aracın yarısına takabül eder ve yine firmaya sevdanın yolları bana kurşunlar.

Bu liste böyle uzayıp gider. Sonuç olarak firmalar kesinlikle zararına iş yapmazlar. Sen zannedersin ki, bu adamlar sabah akşam bana indirimli ürün satmak, çekler dağıtmak, hediyeler vermek için uyumuyorlar.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak