E-ticaretin Kalbi Kargo Teslim Süresi

E-ticaret sitesi oluşturmak için belli başlı iş silsilesi vardır.

1. İşin büyüklüğüne veya yoğunluğuna göre uygun bir şirket kurmak

2. Ürünle ilgili veya akılda kalıcı bir domain kaydetmek

3. Ziyaretçi yoğunluğunu kaldıracak bir hosting kiralamak

4. Bilgisayar, tablet ve telefonda sorunsuzca çalışan bir tasarımı trendlere uygun bir e-ticaret sistemi

5. Siparişleri kargolamak

Burada 5. madde olarak yazdığım kargolamayı zamanında yapamazsanız diğer 4 maddenin hiç bir önemi yok. Türkiye’de toplamda 6 tane büyük ulusal kargo şirketleri var. Hız ve memnuniyet bakımından hiç biri birbirinden üstün değil. E-ticareti sürekli kullanan birisi bu kargo şirketlerinden mutlaka biriyle sorun yaşamıştır.

Siz dünyanın en mükemmel ürününü, en düşük fiyata bile satsanız, o ürün müşteriye geç gittiği zaman, başta kargo şirketiyle birlikte birer nefret objesi haline gelirsiniz. Ardından bu kötü deneyimi ilgili sosyal medya ortamlarında yazabilir, böylece gerçek müşterinizle beraber potansiyel olan arkadaş ve çevresini de kaybetmiş olacaksınız. İstanbul veya Ankara’dan çıkan standart bir kargo, diğer metropol şehirlere en fazla 2. günün sonunda ulaşması gerekiyor. Bu süreç eğer ürün satıcının elindeyse geçerlidir. Başarılı olan satıcılar genelde stok bulunduran ve 1-2 gün kargo süresi veren firmalar oluyor.

Bu bekleme süresini en aza indirmek için 2014 yılında açılan, sloganı “kargonun bekletmeyeni” olan Bukoli, 3 yıl dayanabildi ve bu sene Haziran ayında kapandı. Çalışma mantığını en başından beri beğenmemiştim. Şöyle ki, eğer bir iş yeriniz varsa Bukoli ile anlaşma yapıyorsunuz. İş yerinize yakın bir esnafın kargosu size geliyor, esnaf arkadaşınız beklemeden kargoyu sizden alıyor. Evet kargo firmaları her zaman aynı kalitede çalışmıyor, evde olduğum zaman bile evde yok diye not bırakıp gidebiliyor, hatta kargoyu kaybedebiliyor. Ama bunlara rağmen bana gelen bir kargoyu neden tanımadığım başka bir iş yerinden alayım? hem güvenlik hem de mahremiyet önemli bir konu.

6 tane kargo firmasından başka seçeneğimiz yok ama alış veriş yapabileceğimiz yüzlerce site var. Geçen gün HepsiBurada.com üzerinden aynı gün teslimat sözü verdikleri bir ürün sipariş verdim (27.12.2017 – Yurtiçi Kargo) İstanbul çıkışlı kargonun Antalya’ya gelmesi yazımın başında dediğim gibi taş çatlasın 2 gün sürer.

Bugün kargo takibine baktığım zaman ürünün hala İstanbul Transfer Merkezinde olduğu görülüyor. HepsiBurada ile görüştüğümde, ürünün 27.12.2017’de kargolandığını söyledi. Nedeni sorduğumda, sipariş verdiğim gün belgesi hazırlanmış ama ürün 1 gün sonra kargolanmış. Madem bir gün sonra kargolanacak neden ürünün altında “Aynı gün kargo” yazıyor? El cevap. Peki ben bir daha bu oltaya gelir miyim?

Hepsiburada.com hem müşterini yanıltıyor, hem geç kargoyu haber vermiyor, hem de ben aramasam ne özür ne bir şey.

Sonuç olarak Hepsiburada milyonluk bir şirket olsa da, sırf bu basit bir kargo sürecini yönetemediği için bu şekilde kendisinden bir daha ürün almayacağım. Bana ürünün kargosu bir gün sonra çıkacak dese ben almayacağım. Beni kaybetmemek için yapamayacağı bir işin taahhüdünü vermiş oluyor. E-ticaret yapacak olanlara tavsiye ettiğim tek konu, kargo sürecini çok titizlikle yapmaları.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak