Yabancılarda Freelance Çalışma Ortamı Nasıl?

Biraz Türkiye koşullarından bahsedeyim. Serbest (Freelance) çalışma ortamına girmek istemek her zaman insanın gözüne çok güzel görünür. Başında patron yok, üstünde ne olduğunun pek önemi yok, sabah belli bir saatte kalkmak yok, yol ve otobüs derdi yok. Bu saydıklarım avantaj gibi görünüyor.

Bir de dezavantajlara bakalım. İşi ve müşteriyi kendin bulman gerekiyor, vergi/muhasebe/sigorta primlerini kendin ödemen gerekiyor, sosyal hayatını dengelemen gerekiyor… Bunlar kişiden kişiye göre daha fazla arttırabilir veya detaylandırılabilir.

Geçen gün okuduğum bir yazıda, Freelance hayata geçen yabancı birisinin yaşamış olduğu deneyimi buraya aktarmak istiyorum. Aşağıda yazılanlar birebir kendi tecrübesi.

01. Hayaller büyük ama gerçekler öyle değil.

İlk başlarda güzel paralar kazandığım halde, hala eski işimden kazandığım paranın 10’da 1’i elime geçiyordu. Hal böyleyken az para ile idare etmenin yollarını arıyoruz ve hayatımızı bu düzene ayak uydurmaya çalışıyoruz. Az para kazandığımız için az harcamaya gayet göstermemiz gerekiyor. Yemek konusunda eşim yardım ediyor ve çok cüzi miktarlara çekmeye çalıştık.

02. Para Kazanma Süreklilik Kazandığı Zaman Çalışmaya Ara Ver

Aylık kazanacağın parayı öngörüp bunu tutturduğun zaman, kendini motive et, çok hoşlandığın bir şey varsa yap veya en azından kendini ödüllendir. Bunları yapman kendi freelance yaşamına inanılmaz bir psikolojik destek olacaktır.

03. Serbest Çalışıyorum Diye Abartmayın

Evet kurumsal bir ofiste çalışmıyorum ama evde bile çalışsam, sabah erkenden eşimi tren garına bırakıyorum, eve gelip duşumu yapıp kahvaltıyı bitirdiğimde genelde saat 09:00 civarı oluyor. Kahvaltıyı bilgisayar karşısında değil televizyonun karşısında haber özetlerine bakarak yapıyorum. Her zaman evde çalışmıyorum, bazen değişik bir kafede, bazen de başka bir kasabada. Bu değişikliklerle hem çalışma şevkimi arttırıyor, hem de egzersiz yaparak kilo almamı engelliyor. Kurumsal ofisteki, yazıcı sesi, telefon konuşmalarımı gibi dış seslerden arınmış oluyorum.

04. Artık Kendi Kendinizi Yöneticisiniz

Bir projede destek alacağınız yeni iş arkadaşını, yeni uzmanlık alanları için eğitim programını, proje içindeki iş dağılımını ve takibini siz yapmak zorundasınız.

05. Haftanın Tatil Günlerini de Çalışmaya Alışın

Esnek çalışma saatlerinde, işleriniz Cumartesi veya Pazar günlerine sarkabilir, bunu pek fazla dert etmeyin. Hatta bu günlerde evin banyo fayanslarını veya elektrik sistemindeki bir arızayı gidermek için bile kullanabilirsiniz.

06. Serbestlik Yeni Keşiflere Yol Açar

Her gün kalktığınızda bugün hangi iş konusunda çalışma yapacağınızı belirlemek ve o iş konusunda araştırma yapmak, keşif yapmak her zaman sizi geliştirir. Serbest çalışmada bu keşif hissi, tuğla üstüne tuğla koyacağınız için daha çok tercih edilme sebebi olma haline gelirsiniz.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak