E-ticaret Sitelerinde Sipariş Sepet Adımları Nasıl Olmalıdır?

Dünyadaki tüm araştırmalarda, ziyaretçilerin alış veriş sepetinden ödeme yapmadan ayrılma oranı hep %50’nin üzerinde oluyor. Yani müşteri sitede bir ürünü beğeniyor, sepete ekliyor, sepetine gittikten sonra almadan çıkıyor. Bu davranışın bir çok nedeni olduğu için hepsini tek tek irdeleyeceğim.

1. Ürünün teslim süresi mutlaka kesin bir gün sayısı ile belirtin. Aynı gün kargo seçeneğiniz varsa mutlaka saat kaça kadar olduğunu yazmalısınız. Kargo süresinin 3 günden fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. N11 ve Gittigidiyor gibi siteler, müşterilerine özellikle bunu tavsiye eder.

2. Sepet öncesinde bir ürünün fiyatı neyse, sepet sonunda mutlaka o olsun. Kargo ücreti var ise, bunun ücretinin ekleneceğini mutlaka bildirmeniz gerekiyor. Kargonun alıcıya ait olduğunu ve miktarını kredi kartı bilgileriyle beraber isterseniz, zaten fiyat konusunda kılı kırk yaran müşterinin, sayfadan ayrılmaması için başka bir nedene ihtiyaç yok.

3. Yüzlerce e-ticaret sitesini geçtim, insanlar her site için ayrı ayrı üyelik formu doldurmak istemiyor. Zaman en önemli kavram. Ziyaretçiyi (müşteriyi) ne kadar az prosedüre maruz bırakırsanız o kadar iyi olur. Tıpkı büyük marketlerde kasada bekleme süresine benzetebilirsiniz. Mesela 10 tane kasa var ama sadece 1 tanesi açık ve önünüzde 5 kişi olduğunu düşünün. Üyelik sayfasında mutlaka “Üye olmadan devam et” seçeneği olması gerekiyor. Ziyaretçileri kesinlikle üye olmaya zorlamayın.

4. Alıcı adres ve diğer bilgi formlarının minimum olması gerekiyor. Şeceresine kadar, posta kodu, iş yeri telefon numarası gibi uzun sürecek işlerden kaçının. İsim, açık adres, telefon ve e-posta gibi 4 kalemde, istenilen tüm bilgiler alınmış olur.

5. Türkiye’de Paypal yoksa, sadece kredi kartı seçeneği olması gerekmiyor. Diğer bankalar ve özel ödeme sistemlerini ekleyebilirsiniz. Ödeme seçeneklerinin bir sınırı yok, ne kadar çoksa o kadar iyi demektir.

6. Ödeme seçenekleri gibi Kargo seçeneklerinin de çok olması gerekiyor. Bir kargo şirketinin her müşteriyle farklı tecrübesi olabilir. Atıyorum x kargo firmasını bir müşteri çok seviyordur, başka bir müşteri nefret ediyordur. Yine x bir kargo firmasının şubesi bir müşteriye çok yakındır diğer müşterinin bulunduğu yerde şubesi bile olmayabilir. Kargo firmalarıyla anlaşma yapmanız çok kolay, üstelik hemen hepsinin fiyatları birbirine çok yakın oluyor.

7. Tüm bu süreçlerin sonunda, müşteri ödemeyi yaptı diyelim. Almış olduğu ürün fotoğrafını, ürünün özelliklerini, seçtiği kargo firmasını, ürün takip numarasını tasarımı anlaşılır bir şekilde E-posta olarak göndermek gerekiyor.

Bu maddeler zor gibi görünebilir ama başta da dediğim gibi, her bir maddenin olumsuzluğu potansiyel müşterinin sayfayı kapatmasıyla son bulabiliyor. E-ticaret işi, hazır paket sistemleri alıp kurmakla pek ilgili değil. Arka planında operasyonları tamamlanmış bir işin ön yüzüdür e-ticaret. İşe ilk önce e-ticaret sitesi açmakla değil, satacağınız ürün ve resmi süreçleri tamamlanmış bir şirketin oluşması gerekiyor.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak