E-ticaret Sitelerinde Sipariş Sepet Adımları Nasıl Olmalıdır?

Dünyadaki tüm araştırmalarda, ziyaretçilerin alış veriş sepetinden ödeme yapmadan ayrılma oranı hep %50’nin üzerinde oluyor. Yani müşteri sitede bir ürünü beğeniyor, sepete ekliyor, sepetine gittikten sonra almadan çıkıyor. Bu davranışın bir çok nedeni olduğu için hepsini tek tek irdeleyeceğim.

1. Ürünün çıkış gününü mutlaka belirtin. Aynı gün kargo seçeneğiniz varsa yine saat kaça kadar olduğunu yazmalısınız. Kargo süresinin 3 günden fazla olmamasına dikkat edin. N11 ve Gittigidiyor gibi sitelerle çalışanlar bilir, müşterilerine özellikle ürünlerin çıkış süresini kısa tutmalarını tavsiye eder.

2. Sepet öncesinde bir ürünün fiyatı neyse, sepet sonunda mutlaka o olsun. Kargo ücreti var ise, bunu baştan belirtin. Kargonun alıcıya ait olduğunu ve miktarını, işlem sonunda kredi kartıyla beraber isterseniz, zaten fiyat konusunda kılı kırk yaran müşterinin, sayfadan ayrılması için başka neden bırakmazsınız.

3. Yüzlerce e-ticaret sitesini geçtim, insanlar herhangi bir site için bile üyelik formu doldurmak istemiyor. Zaman en önemli kavram. Ziyaretçiyi (müşteriyi) ne kadar az prosedüre maruz bırakırsanız o kadar iyi olur. Tıpkı büyük marketlerde kasada bekleme süresine benzetebilirsiniz. Mesela 10 tane kasa var ama sadece 1 tanesi açık ve önünüzde 5 kişi olduğunu düşünün. Üyelik sayfasında mutlaka “Üye olmadan devam et” seçeneği olması gerekiyor. Ziyaretçileri üye olmaya zorlamayın.

4. Alıcı adres ve diğer bilgi formlarının minimum olması gerekiyor. Şeceresine kadar, posta kodu, iş yeri telefon numarası gibi uzun sürecek işlerden kaçının. İsim, açık adres, telefon ve e-posta gibi 4 kalemde, istenilen tüm bilgiler alınmış olur.

5. Türkiye’de Paypal yoksa, sadece kredi kartı seçeneği olması gerekmiyor. Diğer bankalar ve özel ödeme sistemlerini ekleyebilirsiniz. Ödeme seçeneklerinin bir sınırı yok, ne kadar çoksa o kadar iyi demektir.

6. Ödeme seçenekleri gibi Kargo seçeneklerinin de çok olması gerekiyor. Bir kargo şirketinin her müşteriyle farklı tecrübesi olabilir. Atıyorum x kargo firmasını bir müşteri çok seviyordur, başka bir müşteri nefret ediyordur. Yine x bir kargo firmasının şubesi bir müşteriye çok yakındır diğer müşterinin bulunduğu yerde şubesi bile olmayabilir. Kargo firmalarıyla anlaşma yapmanız çok kolay, üstelik hemen hepsinin fiyatları birbirine çok yakın oluyor.

7. Tüm bu süreçlerin sonunda, müşteri ödemeyi yaptı diyelim. Almış olduğu ürün fotoğrafını, ürünün özelliklerini, seçtiği kargo firmasını, ürün takip numarasını tasarımı anlaşılır bir şekilde E-posta olarak göndermek gerekiyor.

Bu maddeler zor gibi görünebilir ama başta da dediğim gibi, her bir maddenin olumsuzluğu potansiyel müşterinin sayfayı kapatmasıyla son bulabiliyor. E-ticaret işi, hazır paket sistemleri alıp kurmakla pek ilgili değil. Arka planında operasyonları tamamlanmış bir işin ön yüzüdür e-ticaret. İşe ilk önce e-ticaret sitesi açmakla değil, satacağınız ürün ve resmi süreçleri tamamlanmış bir şirketin oluşması gerekiyor.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak