Alış Veriş Alışkanlıkları Küçük Marketlerle Değişiyor

Mahalle esnafının, bakkalın, manavın yaşam mücadelesine katkı sağlamak için bir sürü uygulama ortaya çıkıyor. En son gördüğüm Bakkaldan haberiyle bu konuda biraz yazı yazmak istedim. Bakkaldan gibi, aynı mantıkla, Mahalle Esnafı, Yolluyo ve Mahallem gibi benzer uygulamalar daha önce çıkmıştı.

Bu uygulamalar, kısaca, mahalle içindeki küçük esnafın, eski kültürü devam ettirme adına, mahalle sakinlerine ulaşmasını sağlamak istiyor. Neden böyle bir gayretin içinde peki? Son zamanlarda her köşe başına açılan Şok, Bim ve A101 gibi büyük olmayan ama fiyatı ile yüksek rekabet ortamı yaratan marketlerin yoğunluğunu kırmak. Bu yoğunluğu, bir mobil uygulamayla kesmek o kadar basit değil.

Şok Marketin, sadece Antalya’daki şube sayısı yaklaşık olarak 360 civarı. Bim, A101 gibi benzer mağaları da düşünürsek, 360×3 1080 yapıyor. Bunlara, Migros, Kipa, Bizim Market, Metro gibi büyük marketleri saymıyorum bile. Üstelik, bu saydığım küçüklü büyüklü mağazaların her birinin online alış veriş siteleri ve uygulamaları var.

Kar marjı oldukça düşük olan market ürünleri için, bu kadar şubeleşmiş holdinglerin fiyat rekabeti ile yarışmak, alışkanlıkları değiştirmek, hiç kolay değil. Stok bulundurma adetleri devasa olduğu için, istedikleri kampanyayı yapabiliyorlar. Raflarında istedikleri kadar çeşit bulunduruyorlar. Bir de diğer ülke vatandaşlarını bilemeyeceğim ama özellikle Türk insanı, ellemeden, incelemeden, karşılaştırma yapmadan satın almıyor. Esnaf uygulamasının tek avantajı evine kadar getirmek olarak görülebilir ama yazının başında dediğim gibi, her caddeye bir şube açıldığı için birer esnaf konseptine bürünmüşler. Yani bakkal, manav sayısı kadar şubeleri olduğu aşikar.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak