Ücretli Olarak Kullandığım Web Servisleri

1. Spotify

Kulaklık incelemelerimin de anlaşıldığı üzere, müzik benim için vazgeçilmezdir. Spotify’in kalitesinden ve senkronizasyonundan oldukça memnunum. Benim için önemli olan, çok geniş bir portföye sahip olması ve her cihazda oynatabilmesi. Profil bilgilerime baktığımda 13.11.2013 tarihinden beri üyeliğim varmış. Yaklaşık 5 yıldır aktif olarak kullanıyorum. İlk başlarda aylık olarak 9.99 TL olan üyelik, şu anda 13.99 TL olmuş. Artışı minimum olarak söyleyebiliriz.

2. Browsec VPN

Türkiye’nin malum site yasaklamalarından dolayı ve gizlilik esası yüzünden VPN kullanıyorum. Aynı zamanda VPN kullanarak, her ülkenin kendine has servislerine erişebiliyoruz. Şimdiye kadar en az 10 tane VPN servisi kullandım ama her birinin Türkiye tarafından engellenmesi üzerine hep değiştirdim. 1 yıldan fazla süredir Browsec kullanıyorum ve çok memnunum. Her tarayıcı ve mobil uygulama için eklentisi mevcut. Chrome eklentisi çok hızlı çalışıyor. Herhangi bir ülkeye bağlan dememle, saliseler içinde bağlanması bir oluyor. En başından beri aylık $4.99 ödüyorum.

3. Netflix

Netflix, Türkiye’ye geldiğinden beri kullanıyorum. Özel yapım diziler, filmler ve belgeseller için muazzam bir kaynak. İzleyen kişiye göre profil oluşturulması ise hayat kurtaran cinsten. Daha Youtube’nin bile beceremediği profil ayırma özelliği Netflix’de standart özellik. 2 yetişkin ve 1 çocuk olmak üzere 3 adet profilim var ve çok rahatım. Orta paket olan HD Standart paketi kullanıyorum, aylık 27,99 TL ücreti var.

4. Gmail G-Suite

Kurumsal e-posta adresimi Gmail üzerinden kullanıyorum. Hem kişisel hem de kurumsal e-posta olarak Gmail alt yapısını seviyorum. Tek hesapla sadece Gmail değil, Google’ye bağlı hemen hemen her servisi (Google Drive, Google Keep, Google Takvim gibi) kullanabiliyorsunuz. İlk hizmet verdiği zamanlarda 10 hesaba kadar ücretsiz olan servis şu an için aylık $5 ücreti var.

5. Turkcell Dergilik

Turkcell Dergilik servisini daha yeni kullanmaya başladım. İçerisinde 400’den fazla dergi, ulusal ve yerel gazete barındırıyor. Çok okuyan birisi olarak keşke çok daha önce keşfetseydim diyorum. Yalnız bana göre tek eksikliği, sadece telefondan ve tabletten okuyabiliyoruz. Web üzerinden okumayı da isterdim. Aylık 16,90 TL ücreti var ve bu ücret faturaya yansıyor.

6. Evernote

Evernote’u yazıp yazmamayı düşündüm ama son olarak eklemeye karar verdim. Ara ara ücretli olarak kullandım ve bundan sonrada kullanmaya devam edeceğim. İlk önceleri uzun not oluşturma ve makale yazmak için kullanıyordum. Daha sonra ise web sayfalarında gezinirken, diyelim bir yeri kaydetmek istiyorsunuz, tarayıcı eklentisiyle bunu yapmak çok kolay oluyor. Sanırım en sevdiğim özelliği bu. Servisin aylık ücreti 5.83 TL. Bu hizmet için gerçekten komik rakamlar.

7. Skype

Skype’ı yazışmak için kullandığım gibi, yurt içi ve yurt dışı aramalar için de kullanabiliyorum. Özellikle yurt dışında iken arama özelliğini çok kullanıyorum çünkü ses kalitesinden memnunum. Aynı zamanda ekstra ücret ödeyerek, istediğiniz ülkenin sabit numarasını alabiliyorsunuz. Hesap içinde daima olarak kontörüm bulunuyor.

8. Dropbox

Ajans olarak çok yoğun çalıştığımız dönemlerde, yüksek boyutlu dosyaların yüklenmesi ve paylaşımı için aktif olarak kullanıyorduk. Freelance çalışmaya başladıktan sonra hesabı kapattım. Şu an Google Drive yerini doldurabiliyor.

9. Asana

Yine ajans olarak çalıştığımız dönemlerde, çalışanlar arasında görev dağılımı ve iş paylaşımı için çok severek kullandığımız bir servisti. Her geçen gün kendini yenileyerek devam etti. Freelance çalışmaya başladıktan sonra hesabı kapattım.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak