Ücretsiz Deneme, Gerçekten Ücretsiz mi?

Aslında daha önce karşılaştığım konunun dün de başıma gelmesi üzerine yazmak istedim. Bu hafta bir müşterimin Outlook (Evet hala outlook kullanmakta ısrar eden ve benim destek verdiğim şirketler var) yazılımıyla ilgili bir sorununu uzaktan çözmek için, Office 365 Ev sürümüne kısa süreli bir ihtiyacım oluştu. Baktığımda Office 365 Ev sürümü aylık olarak lisans alınabiliyor (27,99 TL). 1 ay süreyle ücretsiz deneme olduğunu görünce yazılımı indirdim ama daha önceki zamanlarda zaten denemiş olduğum için açamadım. Zaten konumuz tam olarak bu değil.

Daha önce denemiş olsam da olmasam da benden kredi kartı bilgilerimi istemesi ve içinde limit olduğunu kontrol etmesi. Bu bilgileri almadan ürünü deneyemiyorsunuz, yani sonuç olarak evet ücretsiz ama illa kredi kartı bilgisini ve limiti şart koşuyor.

Madem 1 ay ücretsiz, 1. ayın sonunda ürünü tekrar kullanım kullanmak istediğimi sor, eğer devam etmek istiyorsam işte o zaman kredi kartı bilgilerimi alabilirsin. Yok kullanmak istemiyorsam, programı kullanmama izin verme, bu kadar basit. Bu tür işlemler için genelde sanal kartımı kullanıyorum. Sanal kart haricindeki yüksek limitli kartla yapılan kayıtta, 1. ayın sonunda otomatik olarak çekebilir, bunun bir garantisi yok. Zaten ücretsiz demesine rağmen zorla kart bilgisini istemesi bu yüzden.

Sadece Windows için değil, internette kullandığım çoğu servisler bu şekilde işliyor. Karşılaştığım tek istisna G Suite oldu. Gmail ve Drive uygulamaları için tercih ediyorum. Ücretsiz 14 günlük bir deneme süresi veriyor. G Suite, kredi kartı bilgisini istiyor ama şart koşmuyor, kredi kartını 14 günlük sürenin sonunda girseniz de oluyor. İşte ücretsiz deneme demek tam olarak budur.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak