WordPress’i, Bir Sunucudan Başka Bir Sunucuya Taşıma Rehberi

WordPress kurulu bir web siteniz varsa, bir sunucudan başka bir sunucuya taşımak oldukça zahmetsiz bir süreç. WordPress’in kod yapısı Php olduğu için, taşınacak olan diğer sunucunun da Linux tabanlı bir sunucu ve cpanel olduğunu varsayalım. Şimdi, nasıl taşınması gerektiğini adım adım anlatabilirim.

1. Web sayfanıza herhangi bir FTP yazılımıyla giriş yaptıktan sonra, içerisinde kurulu tema ile birlikte bütün wordpress dosyalarını, bilgisayar ortamına indirerek yedekleme yapın.

2. Dosyaları yedekledikten sonra, Cpanel > Phpmyadmin’e giriş yaparak, ilgili veritabanını seçin. Daha sonra üst menüden “Dışa Aktar” butonuna tıklayarak, veritabanı yedeğini .sql uzantısı olarak bilgisayara indirin.

3. Yeni açmış olduğunuz sunucuya tekrar FTP yazılımı ile erişin. Sunucu ana dizinine, daha önce bilgisayara indirdiğiniz WordPress dosyalarının hepsini yükleyin.

4. Yeni veritabını için, Cpanel’e giriş yaptıktan sonra MySQL® Database Wizard seçeneğine tıklayın ve oluşturun. Yeni veritabanı ve kullanıcı adı, eskisiyle aynı olmak zorunda değil. İstediğiniz isimde açabilirsiniz.

5. Cpanel > Phpmyadmin’e giriş yapın. Daha önce yedeğini aldığınız veritabanı dosyasını, “İçe Aktar” seçeneğini tıkladıktan sonra buraya yükleyin.

6. Yeni veritabanı, kullanıcı adı ve şifresini, yeni sunucuda tanımlamak gerekiyor. Bunun için, ana dizine yüklediğiniz WordPress dosyaları içinden wp-config.php dosyasını düzenlemek için açın. Yeni açtığınız veritabanı bilgilerini buraya yazın ve kaydedin. Daha sonra wp-config.php dosyasını ana dizine yükleyin.

7. Yeni sunucudaki sitenizin yönetim paneli (/ep-admin) önceki bilgilerinizi yazarak girebilirsiniz.

İşte bu kadar. Tüm bu adımları uyguladığınız zaman, WordPress sitenizi istediğiniz sunucuya taşıyabilirsiniz. Bu süreçte aklınıza takılan bir sorun olursa, yorum bırakabilirsiniz.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak