Belgesel Avcılığı: Dark Tourist [Netflix]

Uzun süredir evimdeki televizyonun uydu kanallarıyla aramız bozuk. Bundan da gayet mutluyum. Bolca alternatif kanalların olması televizyonun eksikliğini hiç yaşatmadı sağ olsunlar. Hafta sonu olduğunda, genellikle ağırlıklı olarak belgesel yapımlarını takip ediyorum. Bu hafta Netflix’te keşfettiğim “Dark Tourist” (Karanlık Turizm) belgeselinden bahsedeceğim.

20 Temmuz 2018’de yayınlanan belgeselin sunuculuğunu ve yapımcılığını David Farrier yapıyor. Belgeselin isminde her ne kadar turizm olsa da, ön takısı olan karanlık ile biraz daha ne olduğu anlaşılıyor. Turistlerin, deniz, kum, eğlence, güzel bir tatil için gittiği ülkelerin, karanlık yerleri, çok değişik geleneklerini gösteren ve deneyimleyen bir belgesel.

Latin Amerika, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, İstanlar, Avrupa, Güneydoğu Asya,, Afrika ve ABD’ye dönüş ile toplamda 8 bölümden oluşuyor.

* Kolombiya’da Pablo Escobar’ın fedaisi olan ve 250’den fazla kişiyi öldüren Temel Reis lakabı korumasıyla tanışıyor ve geçmişini öğrenmeye çalışıyor.

* Meksika’da Aziz Ölüm Tarikatının kurucusuyla tanışıyor, şeytan çıkarma ayinlerine katılıyor.

* 2011 Japonya depreminden sonra oluşan Tsunami ile nükleer santralin zarar görmüştü. Bundan dolayı radyasyon tehlikesi olan bir bölgesi ziyaret ediyor.

* Kazakistan’da Baykonur Uzay Üssü’ne gidiyorlar. Atom bombasıyla oluşmuş ve normal şebeke suyundan 100 kat daha fazla olan radyasyonlu suda yüzüyorlar.

* Kamboçya’da turistlere sunulan gerçek silah ve roketatarlarla atış poligonuna gidiyor. Hedefler arasında inek ve fil gibi canlı hedefler de olabiliyor.

* Bonus: Belgeselin Kıbrıs serisinde KKTC’ye gidip, Mağusa’daki Hayalet Şehrine girmeye çalışıyor.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak