Youtube, Adsense Gelirlerinde Kafasına Göre Davranıyor

Youtube kanalımda 20’den fazla video var ve genel olarak telif konusuna dikkat ediyorum. Müzik arka planı için Youtube’nin kendi kütüphanesini kullanıyorum.

Bazı videolarda telif konusuna takılınca Youtube’den aşağıdaki gibi benzer bir e-posta geliyor. Gönderdiği e-postanın içeriğinde yazdığına göre “Bu yalnızca bir uyarıdır Endişelenmeyin. Ciddi bir durumla karşı karşıya değilsiniz ve hesabınızın durumu bundan etkilenmiyor.” Pekala, bu bilgilendirmeye göre endişelenmemem gerektiğini ve ilgili videoyu silmeye gerek kalmadığını söylüyor.

Bunun gibi sanırım ara ara 3 tane daha uyarı geldi. Ben yine temkinli davranarak telif uyarısı verdiği videoları düzenleyerek tekrar yükledim. Ne olur ne olmaz diye yaptığım bu tedbire rağmen, sevgili Youtube bugün bir e-posta daha göndermiş.

E-postanın başlığı, “Kanalınız artık para kazanmaya uygun değil.” E hani endişelenmeye gerek yoktu, telife takılan videoları silmeyecektim, hani kafam rahat olacaktı? Bu uyarıyı hangi video içeriği için aldığıma dair en ufak bir bilgi kırıntısı yok. En azından düzelteyim değil mi?

Bana, sen bir bak incele, düzeltme yapmaya çalış, 1 ay sonra tekrar başvur, uygun görürse Adsense hesabı aktif olacak. Karşılıklı olarak para kazanılan bir sistemde, içerik üretenler için bu muamele çok aptalca. Üstelik en ufak bir itirazda dahi bulunamıyoruz. Tek taraflı iletişim ile sizi baş başa bırakıyor.

Telif ihlali ve trendler gibi sistemsel algoritmaların, gerçekten manuel olarak mı, yoksa yapay zekanın bir ürünü mü olduğuna dair ben değil herkes soruyor.

Bu arada aşağıdaki görsele göre, Hem “Telif hakkı ihtarınız yok” hem de “Topluluk Kuralları ihtarınız yok”

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

2 Yorum

Bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.

Yazıya yorum bırak