Nic.tr’nin Çok Önemli Sistem Açıkları

Başımdan geçen iki tecrübeyi paylaşacağım ama onun öncesinde kısa bir bilgi vereyim. Bilmeyenler için, com.tr alan adı tescil edebilmek için 2 yöntem var. Birisi, şirketinizin faaliyet belgesi, vergi levhası, resmi gazete gibi evraklar. Diğeri ise, TPE‘ye yapılan marka başvuru belgesi.

Şimdi başımdan geçen ilk tecrübemi paylaşayım. Müşterim adına bir marka başvurusunda bulundum ve bu marka ile ilgili alan adını almak istediğimizde, bu ismin daha önceden alındığını gördüm. Bu alınan com.tr ismi, 18 yıl önce, birinci yöntemle yani faaliyet belgesi ve vergi levhası ile kayıt edilmiş. Güncel olarak incelediğimizde, bu şirketin faaliyetlerine son verdiği görülüyor. Dolayısıyla bu şirket adına satılan domainin boşa düşmesi gerekirken, hala yenilendiğini görüyoruz. Bu konuda Nic.tr’ye bir başvuru yapıp, ilgili domain sahibi şirketin faaliyetin olmadığını, kapandığını belgelerle sunduk. Nic.tr’nin 2 ayda bir toplanan kurulu, bu başvurumuzu reddetti. Reddetme gerekçesi olarak, ödeme yapmaya yetkili oldukları gibi saçma sapan bir şey söylediler. Sadece resmi belge ile verdiğin bir isimi, belgenin değeri olmadığında geri alması gerekiyor. Ya bunu her yıl sorgulayacak, ya da başka herhangi bir talep geldiğinde doğrulamasını yapıp boşa düşürecek.

İkinci tecrübemde, bu sefer taraf olan biziz. Yine başka bir müşterim marka başvurusunda bulundu. Başvuru yapar yapmaz ilgili com.tr ismini tescil ettik. Marka sonuçlanmadan, Nic.tr’nin ismi tahsis etmesi ayrı saçmalık zaten. Neyse ilgili markayı almayı hak kazandık, sonucunda devlete bir vergi ödedikten sonra size resmi marka belgesini gönderiyorlar. Müşterim markadan vazgeçti ve vergi ödemesini yapmadı. Dolayısıyla biz tam anlamıyla markayı almadık. Eeee ama elimizde com.tr ismi var. Ben bunu 10 yıllık uzatırsam, marka sahibi olmadığım halde, domain ismine sahip olabiliyorum. Bir başka firma, bu isimli bir marka veya faaliyette bulunursa ve bu domaine ihtiyaç duyarsa, transfer edip etmemek benim keyfime kalıyor. Bu işe, suyun başında olan Nic.tr’nin en ufak bir yaptırımı olamıyor.

2 konu için de bir bir bilişim avukatına başvurdum. Gelişmeleri buradan yazacağım.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak