Sony’nin Yetkili Servis Desteği Tam Bir Facia

Elimde Sony a6000 fotoğraf makinesi var ve performansından gayet memnunum. En azından başlangıç – orta seviye bir makine için ideal diyebilirim. 2 yıllık kullanımın ardından (Sanki ayarlı gibi) lensinde sorun oldu ve çalışmadı.

Manavgat’ta oturduğum için Antalya merkezdeki yetkili servisine telefon açtığımda, ürünü her ne kadar korumaya müsait bir şekilde paketlesek de, kargo ile ürün almadığını söyledi (Bu arada Manavgat – Antalya merkez mesafesi 80 km). Bizzat elden alması gerekiyormuş.

Bunun ne kadar saçma bir istek olduğunu bildirmek ve şikayet etmek için müşteri hizmetlerini aradığımda, “Biz yetkili servisin bu tarz isteklerine müdahale edemiyoruz” şeklinde daha saçma bir cevapla karşılaştım. Sen uluslararası bir markasın, sana bağlı bir yetkili servis var ve bu servis kendi kafasına göre kurallar belirleyebiliyor öyle mi?

Akabinde çözüm için İstanbul’daki yetkili servisini önerdi ve kargo ile gönderebileceğimi bir nimet gibi sundu. Antalya’daki servis kargo kabul etmiyor ama İstanbul insafa gelmiş ki, kabul edebiliyor. Tüm diğer şahane markalar da olduğu gibi, kargo bedelini gönderirken kullanıcı, iade ederken servis ödeyecekmiş.

Bir kere bu senin ürünün, bir problem olmasa sana göndermem gerekmiyor. Mağduriyeti gidermek için bile, kullanıcıdan ne koparsam kardır anlayışı ile yaklaşıyorsun. El mahkum mecburen gönderdikten 3 gün sonra, servis telefon ederek, çok büyütülecek bir konu olmadığını kabloların temassızlık yaptığını, 2-3 gün daha test ettikten sonra göndereceğini söyledi.

Sonrası daha garip tabi, tekrar 2 gün sonra arayıp, aramızda şu şekilde bir konuşma geçti.

– Yetkili Servisi: Efendim, kabloları onardık bunun için 150 TL bir ödeme çıktı
– Ben: 150 TL önemli bir para değil ama neden yapmadan önce neden benden onay almadınız?
– Yetkili Servis: Biz ürünü garantili zannettik
– Ben: Kargo paketinin içinden garanti belgesi çıktı mı?
– Yetkili Servis: Hayır çıkmadı
– Ben: Garanti belgesi çıkmadığı halde, ürünü bitirdikten sonra emrivaki fiyat çıkarılıyor yani?
– Yetkili Servis: !?

Sonra kullandığım telefona Whatsapp ile banka bilgilerini gönderdiler, orada tutar 177 TL yazıyor. Hani bana 150 demiştiniz? 150 + kdv 🙂 Evlere şenlik bir servis tecrübesi de yaşatmış oldular.

Bu durumu twitter adresinden sorduğumda ise tabiki cevap verme tenezzülünde bile bulunmadılar.

Bu yazı burada kalsın, fotoğraf makinesi alacak olanlara en azından bir tecrübe bildirmiş olur.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak