Turkcell’in Sinekten Yağ Çıkarması: Ücretli Hotspot

Hotspot’u (Mobil erişim noktası) kısaca tanımlamak gerekirse. Wifi olmayan bir ortamda birden fazla cihazı internete bağlamak istediğiniz zaman, telefondaki mobil veriyi ikinci cihazda paylaşarak kullanmak demek. İşimin kendisi internet olduğu halde, bu özelliği ayda en fazla 3-4 kere kullanmışımdır. Turkcell’in paylaştığı verilere göre ise, kullanıcıların %2’si hotspot’u kullanıyormuş. Ayda 3-4 kere kullanan birisi olarak %2’lik dilime giriyor muyum bilmiyorum ama bazen çok elzem duruma dönüşebiliyor.

Olayı Kerem Enginar’ın twitter mesajıyla öğrendim

Resmi bir duyuru v.s. yok, sadece müşteri hizmetleri arandığı zaman, orada bu konuyla ilgili bir teyit alınabiliyormuş ama tüm bu gelişmeler birer şehir efsanesi gibi ortalarda dolandı. En sonunda Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, resmi olarak kendi twitter hesabından açıklamalarda bulundu:

* “Birincisi yetkisiz internet paylaşımları ile ilgili güvenlik sorunları. Diğeriyse, paylaşılan internet tüketimini kontrol edemeyip internet kotasının sehven bitmesi”
– Güvenlik sorunu derken, paylaşılmak istenen veriye bağlanmak için, telefondaki şifreye ihtiyaç var, çünkü direk bağlanmıyor yani. Bu şifreyi de esas telefonu kullanan kişinin görüp yazması gerekiyor. Ortada bahsedilen güvenlik sorunu yok. İnternet tüketiminin kontrol edilmemesi konusunu yine Turkcell kendi servisiyle çözüyor. Ayda 5 TL (niyeyse) karşılığında Akıllı Fatura hizmetiyle bu kontrolü sağlıyor. Paketin aşılması veya ücretli servisi satmak Turkcell’in işine geliyorken, birden duyar yapmaları gözlerimi yaşarttı.

Yurtdışından örnek verilen ücretli mobil veri paylaşımı ile bizdeki aynı durum değil maalesef. Adamlar hem sınırsız kullanıyor hem de çok yüksek değerlerde veri çekiyor. Bizim gibi 10 mbps’yi görünce öpüp başlarına koymuyor. Benim kullandığım paket zaten sınırlı, bunu başka bir cihazla paylaştırırsam güvenliğim ve aşım için, yani benim haklarımı koruduğu için 9 TL alıyor (Bunun karşılığında nasıl bir koruma sağlıyor bilinmiyor) ama bu paraya ses etmeyeyim diye 2 GB fazladan kota veriyor.

Neresinden bakarsanız bakın tutarsızlıkların dik alası var.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak