Marjinalliğin Zirvesindeki Netflix Dizisi: Dogs Of Berlin

Netflix‘de Dark‘tan sonra bu izlediğim ikinci Alman yapımı dizisi ve ben giderek bu tarz işlerin hastası oluyorum. Koyu, kasvetli, dramatik renk filtresi muhakkak Almanya’nın iklimi gözetilerek seçiliyor olabilir ama bana göre çok başarılı uyguluyorlar. Başroldeki Felix Kramer’in Dark’ta bir rolü var ve bu kasvetli hava kesinlikle yabancı gelmemiştir.

Dogs Of Berlin, Berlin’de Türk asılı Alman Milli Takım oyuncusu Okan Erdem’in öldürülmesiyle başlayan ve bunun çevresindeki gelişen konularla çokça mesaj içeren bir dizi olmuş. Yazımın başındaki marjinalliği, diziye getirilen 16+ yaş uyarısı biraz anlatmış oldu.

Dizi Alman yapımı ama kesinlikle bir milliyetçilik söz konusu değil. Yaşananları olduğu gibi çok iyi bir gözlemle anlatmış. Almanların, Almanya’da yaşayan Türklerin ve diğer tüm etnik halkların nasıl kaynaştığını ya da kaynaşamadığını göstermeye çalışmış. Biraz spoiler vererek dizi içeriğinden ve benim sevdiğim yöntem olan madde madde anlatmak istiyorum.

* Marjinalliği biraz daha açmam gerekirse, Türk asılı komiser Erol Birkan ve Alman Emniyet Genel Müdürü kadının eşcinsel kimlikleri işlenmiş. Hatta Erol Birkan bu yüzden ailesi tarafından dışlanıyor, meslektaşları yer yer alay malzemesi yapıyor. Bir de cinsel içerikli sahnelerin olduğunu bilmek lazım. Bunlar da ne var diyebilirsiniz ama ilk bölümün ilk sahnesini izlerseniz ne demek istediğimi tam anlamış olursunuz.

* Almanların içinde de bolca ırkçı olabileceğini ve bunun kötü olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Ayrıca öldürülen ve Türk kimliği olan birisinin soruşturulmasında, Türk asıllı polisin olması gerektiği gibi tarafsızlıklar var.

* Kumar, bahis, uyuşturucu maddelerini tekellerine almış örgütlerin çatışmaları bol bol işleniyor. Lübnanlı Araplar olan Tarik-Amir ve Hırvat Tomo Kovac gibi çetelerin Berlin’in karanlık dehlizlerinde çevirdikleri dolaplar, birbirlerine hakimiyet kurma savaşları, 10 bölümün 8’inde görülebilir.

* Diziden sonra “Yallah” kelimesinin dilinize pelesenk olmaması imkansız 🙂 Lübnanlı Hakim Tarik, her cümlesinden sonra yapılmasını veya gitmesini istediği şey için bunu söylüyor ve bir noktadan sonra karakterle beraber söylüyorsunuz, çünkü şaşmıyor.

* Dizi mutlu sonla bitiyor ve 2. sezon için bir açık kapı bırakılıyor. Artık 2. sezonda da başka asıllı çetelerle mücadele baya sıkar diye düşünüyorum. Bambaşka bir konu işlenirse izlenecektir.

* Felix Kramer, Fahri Yardım, Anna Maria Mühe, Sebastian Zimmler, Sinan Farhangmehr başta olmak üzere oyunculukların tamamını beğendim. Dizinin kalitesini epey yükseltiyorlar.

* Dizinin bölüm isimlerindeki ayrıntıyı herkes görmüştür umarım 🙂

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak