Türkiye’de Halen Kapalı Olan Önemli Web Servisleri

Önemli diyorum çünkü, kanunun yasaklı olan web sayfaları olmayınca ikinci bir alternatif olmuyor ve işleri tıkayabiliyor. Bu da hem ticari işleri olanları hem de seyahat gezi planlayanları çok zor durumda bırakıyor. Bunlara kısaca bakalım:

1. Booking.com

29 Mart 2017 tarihinden itibaren, yani yaklaşık 2 sene olacak, bu adrese girildiği zaman “Şimdilik Türkiye’de bulunan müşterilerimiz bizimle maalesef sadece yurt dışı tesisler için rezervasyon yapabiliyor. Size hizmetlerimizi tamamıyla sunmamıza engel olan sorunları çözmeye çalışıyoruz. Yaşadığınız sıkıntıdan dolayı özür diler ve Booking.com’la ilişkinizin devamını dileriz.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz.

Konunun gerçekten rekabet mi, vergi muafiyeti mi, Türkiye’de şube açması mı olup olmadığını bilmiyorum. Her defasında farklı bir suçlama yöneltiliyor. Şu anda da açılıp açılmayacağına dair en ufak bir bilgi yok. En son 31 Ekim 2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Gelsin vergi versin” diye bir açıklaması mevcut.

VPN ile Booking.com’a erişip, rezervasyonu TL olarak yapabiliyorsunuz. Her ne kadar Türkiye’den girilemese de, yurt dışındaki bir çok kişi Booking’i kullanıyor ki, Türkiye’deki oteller çalışmaya devam ediyor.

2. PayPal

2004 yılından beri Türkiye’de aktif olarak hizmet veren şirket, 6 Haziran 2016 tarihinde, değişen kanunlar neticesinde BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) lisansı alamadığı için kapandı. Hem BDDK, hem PayPal tam detaylı olmasa da durumu özetleyen açıklamalar yaptılar. BDDK, PayPal üzerinden gerçekleşen işlemler için Türkiye’de sunucu kurmasını ve bu verileri Türkiye’de tutmasını isterken, PayPal ise, veriler Türkiye üzerinde tutulabilir ama ödeme işlemlerini kendi sunucularımda yaparım demiş olabileceğinden (Rusya örneği), kabak tabi ki dışarıya iş yapan kişilerin başına patlamış oldu.

Themeforest ve Etsy gibi onlarca servis üzerinden ödeme alan serbest çalışanların önüne bir set çekilmiş oldu. PayPal, dünya üzerindeki hizmet kalitesini ve çeşitliliğini arttırmaya devam ederken, biz bunlardan mahrum kalmış olduk. Aynı kalitede bir alternatifi olmayınca da, internette bir sürü arka kapıdan PayPal hesap açma videoları görebiliyorsunuz ama maalesef hiç biri %100 çalışan sistemler değil.

3. WikiPedia

Yukarıdaki 2 servis VPN olmadan açılıyor olsa da, Wikipedi VPN olmadan kesinlikle açılmıyor. 29 Nisan 2017’de “Suriye iç savaşına yabancı müdahalesi” konu bağlığı altındaki maddelerden dolayı Türkiye’ye kapatıldı. Daha sonra Wikimedia Vakfı Başkanı Katherine Maher, ilgili makalelerin kaldırıldığını açıklasa da erişim yasağı devam etti. Bu konuda resmi bir başvuru yaptılar mı bilinmiyor. Her ne kadar Türkçe içerik sayısı 255 bin ile 30. sırada yer alsa da 800 binin üzerinde Türk kullanıcısı mevcut.

Mart 2018’de #WeMissTurkey etiketiyle Türkiye’yi Özledik mesajı ileten Wikipedi’nın bu sevgi dolu platonik hareketi de şimdilik karşılık bulmamış görünüyor.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak