Veri Paylaşımı İle Reklam Hedeflemesi Bal Gibi Çalışıyor

Geçenlerde yaptığım bir tatil gezisinde başıma gelince tekrar hatırladım. Buna vesile olan yazı, Fatih Güner‘in oluşturmuş olduğu Veri Gizliliği derlemesi oldu. Bu yazıda, kişisel verilerin korunması, iki adımlı kimlik doğrulama, aramaların gizliliği ve bunların takibinden kurtulmak gibi güzel önerilerde bulunmuş. Şöyle ağzının tadıyla teknolojiyi kullanamıyorsun ki, illa insanı şizofren yapacaklar. O halde mahremiyete çok önem veriyorsanız, böyle önlemler almak şart oluyor gerçekten.

Konuya vereceğim örneğe gelirsek, Mersin’de yaptığım bir tatil gezi sırasında, kesinlikle daha önce kayıt bile olmadığım Çiçek Sepeti, “Mersin’de Yenilebilir Çiçeklerde Aynı Gün Teslimat Başladı!” başlıklı bir tanıtım/reklam e-postası gönderdi.

Çok komplike düşünmeye bile gerek kalmadan, benim Mersin’de olduğumu, konum ekleyerek yaptığım sosyal medya paylaşımlarından dolayı elde etmişler. Sonra organize bir şekilde, Mersin’de olduğum verisini alıyorlar, bir güzel işliyorlar ve reklam göndermek isteyen şirketlerin kucağına bırakıyorlar. Kısa bir araştırma ile bu e-posta bülteni Euro.Message adlı meşhur bir servis üzerinden gönderilmiş. Sitelerine gittiğim zaman, aşağıdaki gibi bir hizmet kolları olduğunu gördüm.

Dikkat ettiyseniz her hizmet çeşidi, “Müşteriniz” ifadesiyle başlıyor. İyi de, ben Çiçek Sepeti’nin müşterisi değilim ve buradan bülten almak için de herhangi bir başvuruda bulunmadım (Tabi bunu kanıtlayamıyorsunuz, dolayısıyla hukuki bir yaptırımı da bulunmuyor).

Şimdi buna alet olanlara tek tek sorayım.

* Sevgili Google, ben arkadaşlara, eşe dosta ziyaret ettiğimde, benim verimi neden alıyorsun ve bu veriyi neden başkasına satıyorsun? Çok merak ettiğim ikinci konu, benim bilmediğim başka kimlere gönderiyorsun?

* Sevgili Euro Message, müşterinizin sizin servis üzerinden gönderdiği bültenleri istemediğimi bildirdiğim halde, neden hala göndermeye devam ediyorsun?

* Sevgili Çiçek Sepeti, ben sana kayıt olmadım, müşterin de değilim. Google’nin verisini, bir güzel kullanıp ne hakla bana e-bülten gönderiyorsun?

Veri Gizliliği yazısındaki bir çok öneriyi zaten yapıyordum ama eksik olan şeyleri de tamamlayacağım. Bakalım bundan sonra bu tarz izinsiz veri alma olayları ile karşılaşacak mıyım?

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak