Letgo’nun Ürünleri Öne Çıkarma (Reklam) Modeli Çok Zayıf

Letgo, satmak istediğiniz bir ürünü sistemine ekleme kolaylığı konusunda çağ atlamış iken, bu ürünü ön plana çıkarma konusunda ise oldukça zayıf. Ya da kullanıcıya daha çok bilgi vermesi gerekiyor.

Şikayetvar.com’da 2017’de konuyla ilgili bir şikayet girilmiş ama burada sadece iade sistemine bir eleştiri var. Neden kötü olduğunu yazmamış bari ben yazayım.

Letgo, satmak istediğiniz ürünü girdikten sonra, bunu ön plana çıkarmak, daha fazla kişiye erişmesini sağlamak için 3 adet “hızlandırılmış” satış seçeneği sunuyor. Sırasıyla, 2 kat fazla alıcıya ulaşmak için 3,49 TL, 6 kat fazla alıcıya ulaşmak için 6,99 TL ve 14 kat fazla alıcıya erişmek için 10,49 TL’lik fiyatlar mevcut.

Herhangi birini seçtikten sonra hemen ödeme sayfasına gidiyor ve başka hiç bir bilgi vermiyor. Şimdi ben hayatımda ilk defa reklam vermiyorum, mantıken reklam kategorisinde bazı filtreler belirlememiz gerekiyor. Şehir, yaş, cinsiyet gibi temel filtreler sattığınız ürünün çeşidine göre hedefleme yapmak gerekiyor. Ben erkek saati satıyorum diyelim, bunu herkesin görmesini istemiyorum veya kolye satıyorum, yine potansiyel müşteri grubunu benim belirlemem gerekiyor.

Letgo’da bunu belirleyecek en ufak bir seçenek yok! Saldım çayıra mevlam kayıra diyerek reklam veriyorsunuz ama kime nerede gösteriliyor bilginiz olmuyor.

Ben mesela popülasyonu az olan bir bölgede yaşıyorum. Ürünümü bulunduğum bölgede değil metropol şehirlerden birinde gösterilmesini istiyorum. Bu kadar basit bir seçeneği, kullanıcıya sunmazsanız reklam vermenin hiç bir mantığı kalmıyor. Geçenlerde sattığım ürüne deneme olarak reklam verdim ve aldığım dönüş kocaman bir “0”. Reklam bittikten sonra (24 saat sürüyor) istatistik olarak veri de göndermiyorlar.

Ürünü daha çok kişiye göstermek için, ürün bazlı konumu değiştirebiliyoruz. Sonuçta konum değiştirme olayını Letgo’nun kendisi öneriyor ama aynı Letgo sattığınız ürünü kargo ile göndermeyin de diyor. Az nüfuslu bir bölgede verdiğim ilan ile çok insanın yaşadığı yerde verdiğim ilanın satış hızı arasında dağlar kadar fark var. Karşılıklı güven ile (Profil bilgileri, aldığı puanlar buna yardımcı olur) Türkiye’nin her yerine ürünü gönderebilirim. Daha önce bu şekilde çok satış yaptım ve bir sorun yaşamadım.


Sonuç olarak, Letgo’nun bana yaşattığı reklam modelini şu an beğenmiyorum ve yararlı olacağını düşünmüyorum. Ne zaman filtreleme ile bunu kullanıcılarına sorar o zaman tekrar bakarım.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak