Sanal Pazaryerleri İyi ki Varlar [Decathlon Çıldırttı]

İnternetten alış veriş yaparken olabildiğince N11, Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi sanal pazaryerlerini tercih ediyorum.

Buraları tercih etmemin nedenleri: Kusursuza yakın çalışan web sayfaları / mobil uygulamaları, ulaşılabilen müşteri hizmetleri, kullanıcının hakkını korumaya çalışan yaklaşımları ve ödemeyi havuzda tutmaları.

Bu aralar spor yaptığım için, başka yerde bulamadığım ve sadece Decathlon internet sitesinde bulduğum bir ürünü almak istedim. Sepetteki ürünün ödemesini yapmak için benden bir üyelik açmamı istedi (Üyeliksiz devam etme özelliği zilyon tane yerde varken hem de). Bir üyelik hesabı oluşturduktan sonra gelen onay e-postasına tıkladım ve üye olurken yazdığım şifremi kabul etmedi.

Yukarıda görülen akıllara zarar bir şifre yenileme sayfaları var. Buradan bir türlü oturum açamayınca tekrar şifre yeniliyorum ve bu sonsuz döngü halinde ilerliyor. Herhalde 10-15 kere bu işlemi yapmışımdır ama her seferinde en başa geri dönüyorum.

İletişim sayfasından müşteri hizmetleri ile görüşmek için “0850 532 33 22 numaralı bir mutlu müşteri hattı var. Toplamda 8-9 tuşlama içeriğinde, hiçbir canlı çalışan ile görüşemiyorsunuz. Özetle web sayfasına gidin orada istediğiniz bilgileri bulabilirsiniz deyip, görüşmeyi sonlandırıyor.

0549 805 33 83 numaralı yine Mutlu!!! Whatsapp hatları mevcut. Buradan yazdığım zaman bazen 3-4 saat sonra, bazen 1 gün sonra cevap veriyorlar. Verdikleri yanıt ne? ellerindeki standart cevap kalıplarından başka hiç bir şey yazmıyorlar. Bu da bir nevi canlı robot yani. Bir de “Sayın sporsever” diye bir hitap şekilleri var. Sizin yüzünüzden spordan nefret ettim!

Yanlış anlaşılmasın Decathlon dediğimiz yer, Türkiye’de 33 tane şubesi olan, üstelik bu şubelerin hepsi AVM’de en büyük alana dükkan açan bir işletme. Bu oluşturdukları intiba ilen tam tersi bir online işleyişe sahipler o ayrı.

Bir şekilde yeni bir e-posta ile ürünü almayı başardım ama daha çok çile çekeceğiz o belli. Ürünü Cumartesi aldım, Çarşamba günü teslim edeceklerini yazmışlardı. Salı oldu hala kargo takip numarası gelmedi. Bana en yakın şubelerini arıyorum, “Biz şubeyiz, internetten alınan ürünlerle ilgili bir şey yapamıyoruz” diyorlar. Telefonla da ulaşamıyoruz, çünkü mutluluktan uçan müşteri numaraları maalesef el cevap!

Neyse Whatsapp hattı insafa geliyor da 1 gün sonra kargo takip numarasını paylaştı. Sonra gittim ürünü kargo şubesinden alabildim.

Sene 2019, müşterisiyle iletişimi kolaylaştırmayan, ürün sattığı web sayfasının hatalarından bir haber olan Decathlon ile bir daha işim olmaz. Ha şubeleri güzel çalışıyor, yolumun üstü olursa uğrar işimi hallederim.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak