Severek Takip Ettiğim Youtube Kanalları

Evimdeki televizyonu açmaya açmaya unuttum artık diyenler kimler? Eminim bunu diyen çok kişi vardır. İstediğimiz yayını, istediğimiz saatte, istediğimiz cihazlarda durdur veya daha sonra izle seçeneklerini sunan Youtube, hayat alışkanlıklarımızı çok değiştirdi. Uzun yıllardır sadece Youtube kaynaklarından besleniyorum ve bundan çok mutluyum. Bu yazıyı yazarken baktığımda 284 kanala abone olduğumu gördüm. Bu kanalların hepsi düzenli olarak video yayınlıyor ama bunun bir kısmı sık aralıklarla, bazısı ise periyodik olarak yayın yapıyor. Tabi abonesi olduğum kanalların hepsini yayınlayamam ama aralarından sevdiklerimi listeleyeyim.

1. House of Highlights

NBA maçlarını ABD saat diliminden dolayı izleyemediğim için, maç özetini geniş olarak HD veren bir kanal.

2. Socrates Dergi

NBA ve Eurolig maçlarına paralel olarak maç yorumları ve özellikle Kaan Kural için bu kanalı takip ediyorum.

3. Konumuz Ne TV > Mesüt Süre İlişki Testi

Mesut Süre’yi Rabarba radyo programından beri takip ediyorum. Daha sonra yaptığı İlişki testi videoları gerçekten harika. Pazar günleri TRT’de beklediğimiz kovboy filmleri gibi, o günün neşesi oluyor.

4.Sputnik Türkiye, DW Türkçe, Euronews Türkçe, BBC News Türkçe

Kaliteli haber video içeriklerini her zaman sevmişimdir. Özgün, araştırarak, sorarak, söyleşi yaparak uzun olmayan güzel içerikler hazırlıyorlar. Yoksa televizyonda ana haberdeki 3. sayfa ve kedi videolarından gına gelmişti.

5. Halk Ekranı, İlave TV Yol TV

Özellikle yerel seçimler öncesi Türkiye’nin her ilini gezip, direkt halka sordular. Bizzat nabız yoklayarak, insanların siyasi tercihlerine mikrofon uzattılar. Bir kamera, bir kameraman ve bir sunucuyla nasıl içerik üretilir tüm Türkiye’ye gösterdiler. Hatta çok az olanaklarla ürettikleri videolar, geleneksel medyadan çok daha fazla beğenildi, paylaşıldı ve üstüne konuşuldu.

6. Traktör ve Tarım Videoları, Çitfçi TV

Çiftçi olmamama rağmen, bazı kanalları neden takip ettiğimi ben de bilmiyorum ama böyle spesifik bir konuda düzenli video üretenlere hayranım. Türkiye’de çiftçiliğin durumu, makinelerin çeşitliliği, fuarlar gibi konularda acayip detaylı video üretiyorlar. Mesela geçenlerde 1 saat boyunca kaliteli mısır silajı nasıl yapılır pürdikkat izledim. Hayatım boyunca belki bu işe girmeyeceğim ama beni bağlaması hayli ilginç.

7. Mark Wiens, The Food Ranger, Meaty & Cheesy, Bir Yemek İste Suat Durmuş, Burger Haritası, Tadım Notları

Yemek videoları sadece benim için değil, bence herkes için vazgeçilmez bir içerik türü. Hatta iddia ediyorum, Youtube’un büyümesine yemek kategorisi çok fazla katkı yapmıştır. Takip ettiğim yabancı ve yerli yemek yiyen ve yemek yapan kanalları başlıkta paylaşıyorum.

8. Para Nerede?

Para Nerede kanalı, her türlü esnafın ortalama ne kadar kazandığına dair içerikler üretiyor. Böylece kafasında bir işletme açmak isteyen kişilere inanılmaz bir iyilik yapmış oluyor.

9. Film Ölçer Kerem Akça, Filme Gitmeden Önce, Kafeinsiz, Murat Soner, Hasan Yalçın

Vizyon filmleri ve internet dizileriyle ilgili fikirlerine acayip güvendiğim Youtube kanallarını başlığa ekliyorum.

10. Trail of Us, Hello People

Karavan hayatını, karavan ile hem yurtiçi hem de yurtdışı seyehatlari, yaşadıkları zoruluklar, karşılaştıkları muhteşem doğalar gibi kafa dağıtıcı içerikler için başlığa bağlantıyı ekliyorum.

11. JustPlanes

Büyük büyük uçakların kokpitinden, havalimanlarına indikleri videolara merakınız varsa mutlaka takibe alın derim.

12. Asla Durma

Bir Triatlon sporcusu olan Fatih’in kanalında, bisiklet yarışları, bisiklet eğitimleri, yarış videoları, triatlon videoları, bisiklet vlogları, koşu yarışları, koşu videoları, yüzme videoları, dağcılık, dalış, eğlence, ironman videoları mevcut.

13. Eray Akkuzu

Yakın zamanda ailesiyle Kanada’ya taşınan, her videosunda mutlaka CrossFit spor görüntülerine yer veren, işine saygılı, disiplinli bir abimiz.

14. Doğan Kabak, The Makina, Otopark, Carviser

Youtube derken, araba videolarını atlayamayız elbette.

15. Sıfırdan Elektroniğe

Yine spesifik bir konu ve yine video üreticisinin işine hakimiyeti ve titizliği. Endüstriyel Elektronik okuyan birisi olarak, acayip mutlu oldum böyle bir kanalın açılmasına.

16. Hasan Söylemez, Ensar Sevindik

Dünyayı dolaşırken gittikleri yerden en ufak bir detayı bile atlamadan bizimle paylaşanların sevabı ne olabilir? Üstelik kısa geziler de değil bunlar. Adamlar bir çıkıyor 1 yıl, 2 yıl, hep uzun seyahatler. Kim evinden çok uzakta, çoğu zaman konfordan da uzakta bir hayatı yaşar ve bunu bin bir zahmet ile paylaşmaya çalılşır?

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak