Sanal Pazaryeri ve Özel E-ticaret Siteleri Arasındaki Farklar

İnternet üzerinden ürün satmak isteyenler, zaten kar marjı, rekabet, vergiler ve genel giderleri düşünerek ince eleyip sık dokumak zorunda kaldıkları için, hangi platformun kendilerine avantaj sağlayıp sağlamadığını öğrenmek istiyorlar. Bütün platformlarda uzun yıllar iş yapmış biri olarak, edindiğim tecrübeyi aktarmak isterim.

1. N11, Gittigidiyor ve HepsiBurada gibi sanal pazaryerlerinin özelliklerine değinelim.

* Hosting, domain, sistem ve ödeme altyapısı gibi giderlerin olmuyor. Basit bir şekilde sisteme üye olup, direkt ürünlerinizi ekleyebilirsiniz.

* Satın alınan bir ürünün ücreti havuzda tutuluyor. Ürün müşterinin eline ulaşınca ödeme gerçekleşiyor. Potansiyel müşteriler ve internetten alış veriş yapmaktan çekinenler için bu tarz güvenli havuz sistemleri her zaman avantajlı oluyor. Satan ve Alan kişilerin hakları korunmuş oluyor.

* Sanalpazaryeri tamamen ücretsiz değil tabiki. Buralarda sanal dükkan açmanın, tutarları değişmekle birlikte aylık ve yıllık ücretleri var. Ürün hacmine göre fiyatlar değişiyor.

* Site içinde aramada, kampanyalı ürünler listesinde, kategoride, anasayfada görünme gibi reklam alanlarına ücret ödenmesi gerekiyor. Aksi takdirde, ürününüz, binlerce mağazanın, on binlerce ürünün içinde kaybolacak ve bu durum satışlarınızı düşük tutacaktır. Bu reklamlar alanlarının ücretleri periyodik olarak, yoğunluğa göre, ürünün kendisine göre değişiklik gösteriyor.

* Dükkan açtınız, reklam verdiniz ve ürünü sattınız diyelim. Her satılan ürün için belli oranlarda komisyon kesiliyor. Bu komisyon tutarları ürünün çeşidine göre değişiyor.

* Sattığınız ürün ne ise aynı şekilde ulaştırılması, vadettiğiniz sürede kargoya verilmesi, sağlam bir şekilde paketlenmesi gibi konularda titiz davranarak, müşteri memnuniyetini yüksek tutmanız gerekiyor. Müşterilerinizin size vereceği puanlarla, ürün sıralamada üst sıralarda görünmenize katkı sağlayacaktır. Genelde %100 üzerinden bir değerlendirme alırsınız.

* Kargo firmaları ile özel bir anlaşma yapmanıza gerek yok. Pazaryerleri hemen hemen bütün kargo firmaları ile anlaşmalı olduğu için, en düşük fiyattan ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Yalnız kapıda ödeme ve EFT gibi bir seçenekler bulunmuyor. Bu büyük bir eksiklik.

* Bu sistemde maalesef müşterilerinize e-bülten aboneliği yaptıramadığınız için, e-bülten, sms gibi kanallar üzerinden kampanya duyuruları gönderemiyorsunuz. Müşteri tekrar bir ürün almak istediğinde, site içinde arayarak sizi bulmak zorunda.

2. Özel E-ticaret Siteleri

* Sunucu kurulumu, sistem altyapısı ve ödeme kanallarının entegresi gibi konular için profesyonel bir destek almanız gerekiyor. Üstelik, her bir konu için ayrı ayrı destek almak gerekebilir. Sistem altyapısını sıfırdan oluşturarak veya hazır e-ticaret sitelerinden faydalanabilirsiniz.

* Sistemi, günümüz teknolojilerine uygun, telefon ve tablet gibi cihazlarda sorunsuz görüntülenen bir yapıda inşaa etmek gerekir. Bunun yapımı minimum 6 ay alabilir. Ayrıca sürekli olarak güvenliğini, düzenli olarak güncelliğini sağlamak gerekiyor.

* Ödeme kanalları için bankalarla, ürün gönderiminde özel anlaşma yapmak için kargo firmalarıyla bizzat görüşmeniz gerekecek. Dolayısıyla tüm bu işleri siz yapacaksınız.

* Sistemi kurup, ürünleri listelediniz diyelim. Kolay satış yapmak için, koca bir internet dünyasında yerinizi pekiştirmek, ön plana çıkmak, aramalarda görünür halde olmak için, başta Google olmak üzere sosyal medya hesaplarında sponsorlu reklama çıkmak zorundasınız. Basit gibi görünse de, doğru ürünlerle, doğru hedefleme reklam için yine işin uzmanından destek almanız gerekiyor.

* Sanalpazaryeri gibi ödeme havuzu yapamadığınız için ziyaretçilere güvenli bir e-ticaret sitesi olduğunuzu, tasarım arayüzünün kalitesi ile, hızlı açılan bir web sayfası ile, SSL sertifikalarının olması ile ispat etmeniz gerekiyor. İlk önce kapıda ödeme seçeneğini ön plana çıkarıp güven sağlayabilirsiniz.

* Müşterilerinizin iletişim bilgilerini onaylı olarak alarak, onlara e-bülten ve sms gönderebilirsiniz. Bu mecra tamamen siz ait olduğu için reklam çalışmalarında özgürsünüz.

İki ayrı e-ticaret mecrasının özellikleri bu şekilde. Yatırım gücünüz yeterli ise ikisinde de var olabilirsiniz. Bu tercih tamamen size kalmış.

Yazıyı paylaşabilirsiniz.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Yazar hakkında

Blog yazmayı ve teknolojiyi seviyorum. Bu konuların birinin ihtiyacına cevap olması benim için yeterlidir.

Yazıya yorum bırak