E-ticaretin Önünü Tıkayan Kargo Şirketleri

Başlığı biraz sert bulabilirsiniz ama yaşadığım deneyimlerimin sonucunda, kargo şirketlerin şeffaf olmayan ve adaletsiz politikası, eticaret yapmak isteyen kişilerin çözmesi gereken en önemli sorun olarak görünüyor.

Kargo şirketlerine bütün günahı yüklemek elbette haksızlık olur ama bence 1. sırada yer almamaları hiç bir neden yok.

En son yaşadığım acı bir örnek vereyim mesela:

  • Manavgat’ta şarküteri işleten bir dükkan, kendi ürettiği birer kiloluk tahinleri Antalya merkezde bir müşterisine göndermek istedi.
  • Birer kiloluk tahinden, toplam 3 tane tahin, koli haline getirildi ve bizzat Sürat Kargo şubesine gidilerek teslim edildi.
  • Bu haliyle 6 desi olan kargodan 32 TL alındı (Aynı şehir içinde, farklı ilçeler arasına gönderim 75 km)
  • 6 desi için Sürat Kargo’nun web sayfasında hesaplanan tutar, 24,19 TL TL görünüyor bu arada.
Sürat Kargo Kargo Hesaplama

Gönderilen toplam ürün bedeli 105 TL, kargo için ödenen tutar 32 TL !!!. Bu şekilde ticaret nasıl gelişsin peki? 1 gün içinde gidecek denilen ürünün 3 günde gitmesini saymıyorum bile çünkü bu kısım bile ayrı bir yazı konusu olacak kadar çetrefilli, yaka silken cinsten.

N11, GittiGidiyor ve Hepsiburada gibi sanal pazaryerlerinde dükkan açıp, ticaret yaptığınızda ise durumlar çok değişiyor. Şu an baktım mesela, N11’de 6-10 desi bir ürünün kargo bedelleri aşağıdaki tabloda.

Şimdi diyeceksiniz ki, böyle sanal pazaryerlerinde, günde on binlerce kargo gönderiliyor. Tabiki fiyatlar daha uygun olacak. İşte durumlar tam olarak değil. Mesela böyle sanal pazaryerlerinde bir dükkan açtınız diyelim. Size bir satış garantisi verilmiyor. Sizden böyle bir şey talep edilemez zaten. Ayda bir satış yapsanız dahi yukarıdaki indirimli fiyatlardan gönderim yapma hakkınız var.

Bu yüzden işletmeler, bağımsız olarak e-ticaret yapmanın zorluklarını görüp, ya cayıyorlar, ya da sanal pazaryerlerinde dükkan açmak zorunda kalıyorlar. Mesela kargo şirketleri irili ufaklı böyle ticaret yapmak isteyen firmalar için, kendi web sayfalarında online bir form ile başvuruları alsa ve süreci bu şekilde ilerletse fena olmaz mı? Hayır işte, bu tarz bir anlaşma için bölge müdürlüklerine gidilecek ve yüz yüze, sanki kurban pazarlığı gibi fiyat konuşulacak. 2020’yi bitirip 2021’e geçeceğiz ama bazı kritik işler ne yazık ki hala manuel ilerliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: