Hazır E-ticaret Platform İncelemesi: Sopsy

Bu yazımda, aslında pek yeni sayılmayan (2013 yılında faaliyetine başlamış) Sopsy sitesini inceleyeceğim. 2000’li yıllarda aldığım teknoloji dergilerinde, ürün inceleme sayfalarını çok severdim. O sayfaların hemen altında özet olarak direkt ürünün eksi ve artı yönlerini yazarlardı. Öncesinde yazılan yerlere hiç bakmadan o kısım benim için en vurucu ve anlaşılır olduğu için, bu sayfada da aynı yöntemi kullanacağım.  

Butik işletme veya kobilerin, online tarafta zahmetsiz ve kolay bir sistemde var olabilmelari için, hazır e-ticaret platformaları her zaman önemli bir yer tutmuşlardır. Artık günümüzde bir ürünü sadece bir kanal üzerinden satma gibi bir lüksü kimsenin yok. Web sayfası, sosyal medya araçları, sanal pazaryerleri gibi kanalların hepsinde aktif olmak gerekiyor. 

  • EKSİLER

 Üç tane paketleri mevcut ve sadece 1 tanesi ücretli. Hangi paketi seçerseniz seçin e-posta desteği alamıyorsunuz. Yani mevcut domaininizi buraya yönlendirdiniz diyelim. Kurumsal e-posta yerine kişisel e-posta kullanmak zorunda kalıyorsunuz.


 E-ticaret platformu içindeki hosting bilgilerini göremiyorsunuz. Mesela 10 ürünü olanlar 1000 ürünü olan aynı hosting özelliklerini mi kullanacak? Bunun özelleştirilebilir olması gerekiyor.


 E-bülten gönderimi yapabiliyor muyuz, bununla ilgili yine bir bilgi yok. Gerçi ilk maddede e-posta hesabı için “Yakında” demişler ama ne kadar yakında Aktif olana kadar e-bülten gönderiyorsam, hangi e-posta üzerinden gönderebiliyorum?


 Kampanya ve hediye kupon özellikleri için yine “Yakında” ibaresi var.


 Kargo anlaşmasını sadece PTT Kargo ile sınırlı tutmuşlar. Hangi desi/kg ne kadar gidiyor bir bilgi yok. Sadece küçük bir kutuyu 11,20 TL’ye gönderebilirsiniz diye bir bilgi var. Ne kadar küçük mesela? 🙂


 “Sopsy’de satış yapabilmek için şirket olma şartı var mı?” sorusuna Hayır demişler 🙂 Taşıma irsaliye veya fatura olmadan resmi satış yapmak zaten yasal değil. Satın alacak olan kişinin elinde fatura olmazsa, herhangi bir sorunda neyi kanıt gösterecek?


 Kargo takip sistemi yok. Bu işlem manuel olarak ilerliyor.


  • ARTILAR

+ Arayüzü olabildiğince sade ve anlaşılır olarak yapmışlar. İnternetten çok fazla anlamayan birisi bile rahatlıkla online dükkan açabilir

+ Online satışa yeni başlayan ve denemek isteyen birisi için ücretli paketin özelliklerine yakın ücretsiz paket olması güzel. Böylece deneyim ve sisteme ısınması için eşiği düşük tutmuşlar.


+ Satıştan gelen gelirin, ertesi güne hesapta olması gayet güzel. Bu özelliğin ücretsiz paketler için de geçerli olması ekstradan iyi.


+ Manuel tutarı girip mobil olarak tahsilat yapılması gayet güzel


2 kere yatırım alan ve 8 binden fazla müşterisi olan 8 yıllık bir firma için, eksi yönlerinde belirttiğim çok önemli kısımları hallederse, neden cazip bir seçenek olmasın?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: