Adobe, Lisanlarını Çeşitlendirmeli

Uzun süredir Photoshop kullanan birisi olarak, lisans ücretlerinin giderek yükselmesi, bireysel kullananlar için zorlayıcı olmaya başladı diyebilirim. Günümüzde hala doğru dürüst bir alternatifinin olmaması, Adobe’nin revaçta kalmasını sağlıyor ve bu bir gerçek. Ajans olmayan, evden freelance çalışan, düzenli geliri olmayan birisi için aylık 132,16 TL (Sadece Photoshop) lisans ücretinin yüksek olması da bir gerçek.

Photohop ile yapılabileceklerin sınırı nerdeyse çok az. Fotoğraf düzenleme, baskı işleri, web sayfası tasarımı, logo tasarımı, mimari işler, 3D tasarım gibi ana başlıkları saydık ama her bir başlığın altında onlarca alt başlık var. Dolayısıyla, web sayfası için buton tasarımı yapan ile konser için afiş tasarlayan kişi aynı lisans ücretini ödüyor. Bence bu çok büyük bir saçmalık. Photoshop özelinde konuşmam gerekirse. En az 3 veya 4 modelli bir lisanslama yapılabilir. Mesela, Başlangıç, Lite, Pro gibi versiyonlarla yazılım içinde kısıtlama yaparak lisans ücretleri daha da düşürülebilir. Böylece basit işler için kullanmak isteyen birisi, kullanmayacağı tonla özelliği barındıran bir içeriğe boşu boşuna para ödemiş olmaz.

Ha bu arada 132 TL lisans ücreti bize göre pahalı zaten. Yurtdışında 20,99 dolar lisansı var. Yani buna 21 birim olarak diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: