Sahibinden.com Get Satış Tecrübem

Küçük elektronik cihazlar satmak için kullandığım iki platform var. Birisi sahibinden.com diğeri de hiç istemesem de Letgo. Aslında Letgo, kullanması en kolay mobil uygulama ama gel gör ki, yeteri kadar networkün yoksa istediğin kadar başarılı bir uygulama ol, bir işe yaramıyor maalesef. Neyse bu yazıda fazla detaya girmeyeceğim ama daha sonra Sahibinden.com ile bir Letgo karşılaştırması yapacağım. Orada çok daha detaylı yazarım.

Birisi fotoğraf makinesi diğeri aksiyon kamera olmak üzere, ikinci el ama çok temiz kullandığım cihazları, sahibinden.com üzerinden Get (Güvenli E-ticaret) satışa çıkardım. Hem temiz kullandığım, hem aksesuarları tam olan hem de piyasadan bir tık daha az fiyata koyduğum için cihazlar 1 gün içinde satıldı. İşte networkün gücü!

Get ile satışa çıkarmamın 2 tane nedeni var. Birisi, bulunduğum yerde, bu cihazları satabileceğim bir popülasyonun olmaması, ikincisi de, Get ile satışa koyduğunuz bir ürün, sadece kredi kartı ile ödeme yapılarak alınabiliyor, böylece bunu göze alabilecek ciddi alıcılarla muhatap olmak istiyorum. Sahibinden.com alıcı-satıcı geyiklerini herkes biliyor zaten 🙂

Sahibinden.com, Fotoğraf & Kamera kategorisinden bireysel müşteriler için %9, kurumsal müşteriler için %7 komisyon alıyor. Bu oranlar gayet iyi bence.

Yalnız satış sonrası için sadece Yurtiçi Kargo ile anlaşması var. Koskoca kurumun sadece bir firma ile anlaşma yapması çok absürd!!

Sahibinde.com Kargo Anlaşması

Ürünü, Yurtiçi Kargo şubesine götürüp, sipariş numarası ile göndermek istedim ama sistemde bir hata olduğu için ilk başta mümkün olmadı. Aldıkları hatanın ne olduğunu da görünmüyor. Hemen sahibinden.com müşteri hizmetlerini aradım (0 850 222 44 44). Benim adres bilgimde eksiklikler olduğu için sistem kabul etmemiş. E birader madem böyle bir eksiklik var, en başta beni uyarsana, neden kargo şubesine gidince haberim oluyor! Neyse, mobil uygulamadan girip eksik bilgileri tamamladım ve kargoyu gönderdim.

Her iki ürünüm de sorunsuz olarak ulaştı ve alıcılar memnun kalıp satış işlemini onayladılar. Onaylar onaylamaz, Sahibininden.com üzerinden bilgilendirici bir e-posta geldi. E-posta içeriğinde, elime geçecek net tutarı bildirip, anlaşmalı bankalarda hesabım varsa 24 saat içerisinde ve akabinde aynı gün içinde hesabıma aktarılacağı yazıyor. (E-posta saati: 10:11)

Hesabım Garanti Bankasında olduğu için, aynı gün içinde paranın transfer olmasını bekliyorum. Saat 16:17’de bir e-posta daha geldi. Sabah 10:11’de atılan e-postanın birebir aynısı. Ben de işkillendim ve Sahibinden.com müşteri hizmetlerini aradım. Bana ifade edilen, kendileri 16:17 itibarıyla parayı hesabıma göndermişler. O para havuzda olup, mesai bitmeden veya ertesi gün mesai başlar başlamaz transfer olacağı yönündeydi.

Ertesi günün sabahında tabiki transfer olmadı. Tekrar müşteri hizmetlerini aradığımda, parayı kendileri anlaşmalı ödeme şirketi olan İyzico‘nun havuzuna göndermişler. O havuza aktarıldıktan 24 saat içinde hesabıma gelecekmiş. Nasıl yani?!!

Bana taahhüt edilen aynı banka ise aynı günde hesabıma gönderileceği yazıyordu. Hadi buna 24 saat diyelim. Ama kazın ayağı öyle değil işte. Sahibinden.com, 24 saat içinde parayı İyzico’ya gönderiyor, İyzico havuzuna aktarılan para, tekrar 24 saat içinde bana gelecekmiş. Etti mi sana 48 saat.

En az 4 müşteri hizmetleri yetkilisi ile hararetli tartışmanın ardından, ertesi gün hakikaten de İyzico üzerinden para hesabıma transfer oldu. Yani, kendilerinin taahhüt ettiği şekliyle bir süreç işlemiyor maalesef.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: