Hepsiburada Ürün Yorumları Yanıltıyor

E-ticaret sitelerinin, en başından beri ürün yorumlarına uzak durmalarını anlamıyordum. Önce ürün fiyatlarını karşılaştırdıktan sonra, daha sonra başka sitelerde ürünü kullananların deneyimlerini okuyarak zulme dönen bir döngünün içindeydik.

Şimdi hemen hemen bütün e-ticaret sitelerinde yorum sistemi yerleşmeye başladı. Yerleşmeye başladı diyorum, çünkü komik olacak ama mazisi en fazla 1 yıldır.

Hepsiburada.com içerisinde gezinirken, bazı ürünlerde çok fazla yorum aldığını görünce detaylı incelemek istedim. Mesela, Zhiyun Smooth-4 Siyah ürününe dikkatlice bakalım.

Burada, ürünü satan firma “fotozeynep” olduğu görülüyor ama yorumlarına bakıldığı zaman 11 farklı satıcıya ait deneyimlerin tamamı listelenmiş

Sadece, bulunduğum sayfadaki satıcıya ait değerlendirmeleri varsayılan olarak değil, filtreleme yaparak erişebiliyorum. Yani “fotozeynep” adlı satıcının, orijinal mal satması, gönderim zamanı ve paketleme gibi şeylere dikkat edip etmediğini ilk anda göremiyorum. Bunları görmek için, detaylı filtre yaparak erişebiliyorum.

Hepsiburada.com, aynı ürüne yapılan yorumların tamamını, bütün satıcıların sayfasında göstererek, kullanıcıları önemli ölçüde yanıltmış oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: